Szukaj

Ludzie z niedowagą bardziej zagrożeni po operacjach

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy mają niedowagę, są o 40% bardziej zagrożeni śmiercią w pierwszym miesiącu po operacji, w porównaniu do pacjentów, którzy mają nadwagę, pokazuje nowe badanie. Odkrycia te sugerują, że wskaźnik masy ciała BMI może być użyteczny w przewidywaniu, który pacjenci są bardziej zagrożeni w czasie rekonwalescencji po operacji, donoszą amerykańscy badacze w Archives of Surgery.Wymieszaliśmy wcześniejsze badania przyglądające się roli BMI w operacji chirurgicznej, mówi doktor George Stukenborg z uniwersytetu University of Virginia w Charlottesville.

Pacjenci z niższym BMI są bardziej zagrożeni śmiercią w ciągu 30 dni po chirurgii, mówi doktor George Stukenborg. Badacze posłużyli się danymi blisko 190 000 pacjentów, którzy przeszli przez różnego rodzaju operacje chirurgiczne w 183 szpitalach, w latach 2005 – 2006.

Wskaźnik BMI obliczamy dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. Jak podają amerykańskie centra kontroli i prewencji chorób (Centers for Disease Control and Prevention), ludzie ze wskaźnikiem 18,5 do 24,9 mają noramalną wagę; ze wskaźnikiem BMI 25 – 29,9 mają nadwagę; a ludzie ze wskaźnikiem BMI 30 i więcej są otyli.

Aby przyjrzeć się związkowi wagi ciała z ryzykiem śmierci, badacze sklasyfikowali pacjentów według pięciu grup:


- BMI mniej niż 23,1;

- BMI od 23.1 do mniej niż 26,3;

- BMI od 26.3 do mniej niż 29.7;

- BMI od 29,7 do  mniej niż 35,3;

- BMI od 35,3 w górę.


W sumie, 2 245 czyli 1,7% ludzi z badania zmarło w ciągu trzydziestu dni po operacji.

Stwierdziliśmy, że pacjenci z najniższym wskaźnikiem BMI byli o 40% bardziej zagrożeni śmiercią w porównaniu do grupy ze średnim BMI, czyli grupa z BMI od 26.3 do mniej niż 29.7, stwierdza doktor George Stukenborg.

Nawet jeśli badacze przyjrzeli się typowi operacji chirurgicznej i innym czynnikom ryzyka, to ludzie z niższym BMI w dalszym ciagu byli bardziej zagrożeni śmiercią w ciągu pierwszego miesiąca po operacji, w porównaniu do bardziej puszystych pacjentów.

Dlaczego tak się dzieje?


Doktor George Stukenborg mówi po prostu, że nie wie. Badanie nie śledziło ostatniej utraty wagi, więc mogło być tak, że ludzie, którzy stracili wagę, byli już na początku bardziej chorzy. Jest to jedna z możliwości, mówi doktor George Stukenborg.

Z drugiej strony, doktor George Stukenborg stwierdza, że lekarze powinni brać pod uwagę BMI swoich pacjentów, kiedy planują operację. Nadwaga i otyłość niosą ze sobą inne zagrożenia, na przykład większe ryzyko zawału serca, cukrzycy, niektórych nowotworów, zapalenia stawów oraz innych chorób.

Choroby związane z otyłością stanowią około 10% rocznych kosztów opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych i są oceniane na 147 miliardów dolarów.

Komentarze do: Ludzie z niedowagą bardziej zagrożeni po operacjach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz