Szukaj

Lepiej zapobiegać przed wakacjami niż leczyć w ich trakcie

Podziel się
Komentarze0

Już tylko kilka tygodni dzieli nas od wyczekiwanych wakacji. Odliczając dni do rozpoczęcia sezonu letniego warto pomyśleć jak przygotować się do dalekich podróży i wypoczynku. Aby było naprawdę beztrosko, należy wzmocnić swój organizm niezbędną ilością witamin i składników mineralnych.

Lepiej zapobiegać przed wakacjami niż leczyć w ich trakcie

Jedną z najmniej chcianych niespodzianek na wakacyjnym wyjeździe jest bolesny, chory ząb. Aby wzmocnić swoje zęby, oprócz standardowej higieny jamy ustnej, warto również pić odpowiednią ilość mleka oraz spożywać przetwory mleczne.

- Mleko i produkty mleczne to niezmiernie ważne elementy w diecie dzieci i młodzieży. Są bogate w białko, które jest bardzo dobrze zbilansowane pod względem aminokwasowym, oraz wapń, który korzystnie wpływa na budowę kości i zębów – mówi dietetyk, Dorota Osóbka. - Musimy pamiętać o tym, że mniej więcej 90 proc. naszych kości buduje się do ok. 20. roku życia. Od 20. do 35. roku życia dobudowujemy jeszcze pozostałe 10 proc., natomiast po 35. roku życia wapń z kości już tylko tracimy. W związku z tym niezmiernie ważne jest, żeby właśnie do 20. roku życia dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość tego składnika, najlepiej pod postacią mleka oraz przetworów mlecznych.

Wapń, oprócz tego, że pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, przyczynia się także do prawidłowego krzepnięcia krwi oraz funkcjonowania mięśni. Bierze udział w procesie podziału i specjalizacji komórek. Oprócz wapnia, w utrzymaniu zdrowych kości pomaga witamina D. Jest to witamina tłuszczorozpuszczalna, którą także znajdziemy w produktach mlecznych.


Mleko i produkty mleczne dostarczają również inne, istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, składniki odżywcze, takie jak np. witaminy z grupy B – przede wszystkim witaminę B2 oraz B12. Obie witaminy biorą udział w odpowiednim funkcjonowaniu układu nerwowego. - Witamina B2 odgrywa ważną rolę w procesie prawidłowego widzenia oraz prawidłowym rozwoju naszej skóry, a także we właściwym funkcjonowaniu błon śluzowych – dodaje Dorota Osóbka. - Częstym objawem niedoborów tej witaminy bywają charakterystyczne zajady w kącikach ust. Przy niewystarczającej ilości witaminy B2 możemy obserwować również łzawienie oczu i uczucie „piasku” pod powiekami. Z kolei brak witaminy B12 może skutkować osłabieniem działania układu odpornościowego oraz nerwowego lub też częstym uczuciem zmęczenia i znużenia, co jest zdecydowanie niepożądane podczas wakacyjnych podróży.

Więcej informacji na temat walorów odżywczych mleka i przetworów mlecznych znajduje się na stronie www.mamkotanapunkciemleka.pl, która poświęcona jest ogólnopolskiemu programowi edukacyjnemu o tej samej nazwie.

***

Polska Izba Mleka jest największą organizacją branży mleczarskiej w Polsce. Została utworzona z inicjatywy środowiska mleczarskiego - spółdzielni i zakładów mleczarskich oraz firm z nimi współpracujących. Polska Izba Mleka liczy ponad 70 członków. W gronie podmiotów zrzeszonych znajdują się największe firmy mleczarskie oraz firmy związane z branżą mleczarską. Głównym celem Polskiej Izby Mleka jest ścisła współpraca jej członków i partnerów na rzecz rozwoju, kreowania pozytywnego wizerunku i promocji polskiego mleczarstwa
w Polsce, jak i poza granicami.

Komentarze do: Lepiej zapobiegać przed wakacjami niż leczyć w ich trakcie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz