Szukaj

Lekarstwa na katar mogą wywołać utratę węchu

Podziel się
Komentarze0

Leki homeopatyczne przeciwko katarowi na bazie cynku, sprzedawane bez recepty w formie sprayu lub żelu, są nieskuteczne i mogą wywoływać utratę zmysłu węchu, według badania opublikowanego w Stanach Zjednoczonych w przeglądzie Archives of Otolaryngology.Ankieta, zrealizowane przez Terence Davidsona i Wendy Smith z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, zostało przeprowadzone na 25 pacjentach oraz oparte na analizach danych klinicznych, biologicznych oraz doświadczalnych. Jedno jedyne z różnych badań przeanalizowanych przez naukowców wykazało, że lekarstwo na bazie cynku mogło być skuteczne, ale badanie to zostało sfinansowane przez producentów leków.


Poza niepokojem dotyczącym skuteczności leczenia poprzez drogi nosowe, niektóre elementy wskazują, że te medykamenty mogą być związane z potencjalnymi poważnymi przypadkami hiposmii, czyli zmniejszonej zdolności do wyczuwania zapachu oraz z anosmii, czyli z całkowitą utratą węchu, potwierdza badanie.

Autorzy tych prac zaapelowali do amerykańskich władz medycznych odpowiedzialnych za regulację leków, czyli do agencji FDA, aby zastosowała bardziej surowe regulacje dotyczące używania tych lekarstw.

Przegląd Archives of Otolaryngology jest publikacją wychodzącą przy Journal of the American Medical Association (JAMA).

Komentarze do: Lekarstwa na katar mogą wywołać utratę węchu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz