Szukaj

Lekarstwa na ciśnienie krwi nie chronią przed rakiem jelita grubego

Podziel się
Komentarze0

Jak wykazały ostatnie badania, wbrew temu co powszechnie się uważa, zażywanie beta-adrenolityków, które chronią przed wysokim ciśnieniem. nie zmniejsza szansy zachorowania na raka jelita grubego. Opublikowane dzisiaj wczesnym rankiem, na stronie magazynu Cancer wydawanego przez American Cancer Society, badania wykazały, że nawet długotrwałe ich zażywanie nie zmniejsza w żadnym stopniu tego prawdopodobieństwa.Przez ostatnie lata naukowcy uważali, że beta-adrenolityki, zazwyczaj przepisywane starszym osobom z chorobami krwi oraz serca, redukują ryzyko raka. Teoria ta wynika z badań przeprowadzonych na zwierzętach, które pokazały, że hormon stresu - noradrenalina pomaga w rośnięciu i w rozprzestrzenianiu się komórek raka.

Beta-adrenolityki właśnie blokują noradrenalinę, co spowodowało powstanie tej plotki.

Poprzednie badania na wpływy beta-adrenolityków na raka jelita grubego dały niezgodne wyniki. By zapewnić bardziej wiarygodne wyniki, Michael Hoffmeister z German Cancer Research Center w Heidelbergu i jego współpracownicy przeprowadzili w latach 2003-2007 rozmowy z 1,762 pacjentami z rakiem jelita grubego oraz 1,708 osobami bez raka.


Jak się okazało, po przyjrzeniu się cechom pacjentów, takim jak waga czy palenie, oraz inne czynniki mogące mieć wpływ na wynik, nie ma żadnego powiązania między beta-adrenolikami a rakiem jelita grubego.

Podczas poprzednich badań nie brano tego pod uwagę, co mogło być powodem niewiarygodnoci ich wyników. Podczas obecnych, naukowcy wzięli pod uwagę takie czynniki jak długość zażywania, rodzaj i składniki beta-adrenolityków; mimo to nadal nie było żadnego powiązania.

Reasumując, wyniki tych badań nie udawadniają hipotezy, jakoby zażywanie beta-adrenolityków mogłoby obniżyć ryzyko raka jelita. Jednak pokazuje, jak ważne jest branie pod uwagę charakterystyki poszczególnych pacjentów i czynników mających wpływ na wynik badań.

Komentarze do: Lekarstwa na ciśnienie krwi nie chronią przed rakiem jelita grubego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz