Szukaj

Lek na progerię

Podziel się
Komentarze0

Mamy lek, który powstrzymuje przyspieszone starzenie się ludzkiego organizmu. O Odkryciu poinformowano na łamach "Proceedings of National Academy of Sciences".Z tym rzadkim genetycznym schorzeniem rodzi się jedno dziecko na 4 miliony. Choć dotąd opisano zaledwie ok. 100 przypadków choroby, to ze względu na jej charakterystyczny i bardzo dramatyczny przebieg jest ona dość dobrze znana. Dzieci z progerią starzeją się w bardzo szybkim tempie i umierają, mając zaledwie 13-14 lat - pisze dziennik.

Mimo iż naukowcom udało się poznać genetyczną przyczynę schorzenia, to jednak nie byli oni w stanie zaoferować małym pacjentom żadnej terapii, która wydłużyłaby ich życie. Aż do teraz. Długo wyczekiwaną szansą okazał się pewien lek przeciwnowotworowy.

W tej chwili trwają kolejne testy na myszach cierpiących na odpowiednik progerii. Pierwsze badania kliniczne, w których wezmą udział dzieci, zaplanowano na początek przyszłego roku.


Zdaniem dr. Francisa Collinsa, który wraz z grupą naukowców prowadzi badania nad chorobą, leki te nie tylko stanowią realną szansę dla osób z progerią, ale mogłyby pomóc i normalnie starzejącym się ludziom.

"Dzięki podtrzymaniu naturalnej, prawidłowej odnowy tkanek nasze serce czy mięśnie dłużej zachowałyby swoją sprawność. To jednak na razie odległa perspektywa wymagająca kolejnych projektów badawczych" - mówi "Gazecie Wyborczej" dr. Collins.

Komentarze do: Lek na progerię

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz