Szukaj

Leczenie wrzodów

Podziel się
Komentarze0

Najważniejsze przy leczeniu wrzodów jest zagojenie się niszy wrzodowej, a także sprawienie, aby choroba już nie powróciła. Leczenie odbywa się na dwa sposoby poprzez zażywanie leków lub zabiegi i jest zależne od przyczyny powstania wrzodów.

Leczenie wrzodów

Antybiotyk na Helicobacter pylori

Jeśli w przewodzie pokarmowym pojawią się bakterie H. pylori, to konieczny jest antybiotyk, który je zwalczy. Wtedy trzeba je zażywać przez okres kilkunastu dni, wraz z lekami umożliwiającymi mniejsze wydzielanie kwasu w żołądku.

Inhibitory pompy protonowej

Są lekami zajmującymi się blokowaniem wydzielania kwasu. Wspomagają również proces gojenia. W wyniku działania tych leków zmniejsza się wydzielanie soku żołądkowego poprzez blokowanie działań części komórek, które są odpowiedzialne za wytwarzanie kwasu.

Trzeba uważnie korzystać z tych leków, ponieważ długotrwałe ich stosowanie przy użyciu dużych dawek może doprowadzić do nieodwracalnego niedoboru kwasu solnego, który mieści się w soku żołądkowym.

H2-blokery

To leki zmniejszające produkcję kwasu. W ich wyniku zmniejszona zostaje ilość kwasu żołądkowego, co skutkuje zmniejszonym bólem wrzodów.

Leki osłaniające błonę śluzową żołądka i jelita cienkiego

Dzięki nim tworzy się ochronna warstwa na powierzchni błony śluzowej. Pomaga to w ochronie przed tymi czynnikami, które niszczą komórki nabłonka.

Leki zobojętniające kwas żołądkowy

Zajmują się neutralizacją i zapewniają natychmiastową ulgę w bólu. Niestety posiadają działania uboczne w postaci biegunki i zaparć.

Leczenie operacyjne

Obecnie skuteczność farmakologii znajduje się na tyle wysokim poziomie, że zabiegi są zbędne. Zabiegi stosuje się dopiero w wyniku poważniejszych powikłań lub w wyniku oporności wrzodów na leczenie farmaceutyczne.

Dieta przy wrzodach

Osoby chorujące na wrzody powinny zreorganizować swoją dietę. Dzięki przestrzeganiu zaleceń dietetycznych jest szansa na zmniejszenie dolegliwości.

Poniżej zostały przedstawione produkty żywieniowe, których należy unikać w przypadku chorób wrzodowych:

  • smażone potrawy,
  • ciężkostrawne i tłuste potrawy,
  • pikantne przyprawy,
  • owoce cytrusowe,
  • kawa,
  • mocna herbata,
  • napoje gazowane.

Dieta powinna być lekkostrawna, bogata w chude produkty mięsne.

Komentarze do: Leczenie wrzodów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz