Szukaj

Las amazoński: niezwykle precyzyjna mapa puszczy

Podziel się
Komentarze0

Pewien zespół naukowców zrealizował mapę w trzech wymiarach lasu amazońskiego, o zadziwiającej precyzji. Było to zadanie, które badacze mogli wykonać dzięki laserowi zdolnemu do przysyłania jakieś 400 000 obrazów na sekundę, z którym naukowcy przelecieli się nad „zielonymi płucami” naszej planety.Greg Asner, ekolog i kierujący tutaj ekipą naukowców, odbył lot nad lasami amazońskimi, na 5 000 metrze wysokości, aby zrealizować mapę w trzech wymiarach tej kolebki bioróżnorodności.

Badaczom udało się przechwycić tysiące kolorów niemożliwych do rozróżnienia gołym okiem. Dzięki temu, mogą nam teraz zaoferować mapę o imponującej precyzji, za pomocą technologii, którą zabrali ze sobą na pokład samolotu, Lidar (Light Detection and Ranging).

Chodzi tutaj o narzędzie teledetekcji, oparte na analizie właściwości światła laserowego, odsyłanego w kierunku urządzenia emitującego. Tutaj, wiązka laserowa była w stanie odesłać jakieś 400 000 obrazów na sekundę.

Naukowcy również podróżowali ze spektrometrem, mierzącym właściwości chemiczne i optyczne korony lasu, aby wychwycić wszystkie jego żywe barwy. Technologia ta dała nam trójwymiarowy obraz Amazonii.


Czegoś takiego jeszcze nigdy wcześniej nie dokonano, mówi z dumą Greg Asner, cytowany przez brytyjski The Guardian. Jest on badaczem na wydziale ekologii w Institution Carnegie, przy uniwerstyecie Stanford, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych.

Chodzi tutaj o podstawowe informacje, których nam brakowało do dobrego zarządzania tymi systemami, do zapewnienia im ochrony i do wdrożenia działań politycznych, które skutkowałyby lepszym wykorzystaniem zasobów basenu Amazonki, przy jednoczesnym zachowaniu jego zróżnicowania biologicznego, wyjaśnia jeszcze Greg Asner.

Ważne narzędzie dla ochrony lasu

Technologie te stanowią również narzędzie pozwalające obserwować sposób, w jaki ekosystemy leśne reagują na suszę, na przykład, susza z 2010 roku, która była najgorszą, jaką kiedykolwiek lasy te wycierpiały.

Dodatkowo, techniki te pozwalają na obserwację z całą precyzją wylesiania i degradacji Amazonii. Dane te są bardzo znaczące dla programu REED, czyli Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation, który został zapoczątkowany w 2008 roku i ma na celu walkę z emisją gazów cieplarnianych, powodowaną przez niszczenie lasów.

Program Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation nie mógłby istnieć bez kontrolowanych danych naukowych odnośnie pokładów węgla, podkreśla Greg Asner.

Komentarze do: Las amazoński: niezwykle precyzyjna mapa puszczy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz