Szukaj

Laboratorium brytyjskie oskrażone o brak etyki

Podziel się
Komentarze0

Jak podaje brytyjski Times, władza argentyńskie właśnie oskarżyły brytyjskiego giganta farmaceutycznego, czyli firmę GlaxoSmithKline, o testowanie szczepionek na niemowlętach w wielu krajach Ameryki Południowej, bez jakiegokolwiek poszanowania reguł bezpieczeństwa i etyki.Przyznając rację władzom sanitarnym w Argentynie, ministerstwo sprawiedliwości tego kraju stwierdziło, że wielokrotnie naukowcy z brytyjskich laboratoriów farmaceutycznych GSK działali wbrew regułom w ramach prób klinicznych nad szczepionką przeciwko zapaleniu płuc (Synflorix).

Próby te trwały przez pięć lat i objęły 15 000 niemowląt argentyńskich oraz 9 000 niemowląt w Panamie albo w Kolumbii. Firma GlaxoSmithKline zaniedbywała prowadzenie właściwej dokumentacji, przede wszystkim dotyczącej wieku oraz historii medycznej tych niemowląt.

Dodatkowo, badacze z GlaxoSmithKline zadowalali się jedynie zgodą rodziców albo dziadków, którzy jednakże nie byli w stanie właściwie zrozumieć zasięgu tej procedury.


Są to ludzie, którzy w całości zależą od aparatu państwowego i którzy najczęściej są analfabetami. Prezentują bardzo wrażliwą część społeczeństwa. Nie są w stanie przeczytać wszelkiego rodzaju formularzy, które podpisują wyrażając swoją zgodę. Rekrutacja tych osób przez laboratoria farmaceutyczne GlaxoSmithKline była całkowicie sprzeczna z etyką, wyjaśnia Jorge Yabkowsky, przewodniczący federacji argentyńskiej pracowników służb zdrowia.

Prowadzimy próby kliniczne z takimi samymy wysokimi normami, niezależnie od miejsca na tej planecie, gdzie są one przeprowadzana. Zawiera to więc obowiązek uzyskania świadomej zgody uczestników. Jest to podstawowa zasada naszego zachowania i wszelkie odstępstwo jest nieakceptowalne. W obecnym przypadku, zaalarmowaliśmy szybko władze i wdrożyliśmy plan działania. Władze argentyńskie zgodziły się na kontynuację badania, powiedział rzecznik laboratoriów farmaceutycznych GlaxoSmithKline.

Laboratoria te jednak zostały ukarane grzywną 1000 000 peso (około 57 000 euro).

Komentarze do: Laboratorium brytyjskie oskrażone o brak etyki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz