Szukaj

Który mózg jest bardziej podatny na agresję – męski czy kobiecy?

Podziel się
Komentarze0

Ludzkie zachowania, takie jak agresja, zależą od interakcji mózgowych pomiędzy czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Człowiek może być bardziej podatny na rozwój agresywnych zachowań, jeśli posiada czynniki predysponujące i jest wystawiony na stres, złe traktowanie czy inne bodźce, zwłaszcza we wczesnym etapie życia.

Ostatnie badanie odnośnie tego, w jaki sposób różnice między męskimi a kobiecymi mózgami wpływają na agresywne zachowania obu płci, zostało przedstawione w magazynie branżowym Violence and Gender.

Artykuł opisuje biologiczne mechanizmy złożone i elastyczne występujące  w mózgu, które prowadzą do rozwoju poszczególnych zachowań. Składają się  one z połączonych sieci neuronowych, wielu genów i sygnałów chemicznych, takich jak hormony i neuroprzekaźniki, które mogą być zmodyfikowane przez czynniki środowiskowe.

Struktura, funkcja i wszystkie połączenia mózgu mogą różnić się u kobiet i mężczyzn,  wpływając na to, w jaki sposób mogą zmienić się pod wypływem stresu lub czynników pobudzających.

Według neurobiolog dr Debry Niehoff, nasze mózgi, geny i czynniki środowiskowe mogą oddziaływać na siebie i posłużyć jako geneza agresywnego zachowania.
Takie holistyczne podejście do pochodzenia przemocy oznacza, że jej ograniczenie nie będzie łatwe, gdyż nie posiada ona jednoznacznej przyczyny i pochodzenia. Trzeba oprzeć się pokusie nakreślania schematu męskiego bądź kobiecego mózgu, ponieważ nachodzą one na siebie nawzajem.

Wraz z większym napływem ilości badań, przyjdzie szersze spojrzenie i wiedza na temat biologicznych i środowiskowych przyczyn przemocy. A wraz z dokładniejszą wiedzą nadejdą interesujące nas odpowiedzi, które poprowadzą do rozwiązań, gdzie już tylko krok od możliwości wprowadzenia metod zapobiegawczych.

Sylwia Moćko

Komentarze do: Który mózg jest bardziej podatny na agresję – męski czy kobiecy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz