Szukaj

Kto wypije będzie żył!

Podziel się
Komentarze0

Kilka miesięcy po opublikowaniu wyników badań pokazujących, że osoby, które nigdy nie piją alkoholu, są bardziej narażone na pogrążenie się w depresji, niż osoby pijące regularnie, amerykański dziennikarz John Cloud musiał znowu zdenerwować przeciwników alkoholu.Na internetowej stronie magazynu Time, John Cloud przywołuje nowe badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Teksasie. Wyniki tych badań mogą zaskakiwać: ludzie spożywający dużo alkoholu mogą żyć dłużej niż ci, którzy nigdy nie piją. Naukowcy ci, którzy obserwowali 1 824 osoby w wieku od 55 do 65 lat, ustalili typologię poziomu śmiertelności, w zależności od stopnia spożycia alkoholu.

W odniesieniu do okresu 20 lat, najniższa śmiertelność, 41%, dotyczy umiarkowanych konsumentów alkoholu. Zresztą, 60% osób nie wylewjących za kołnierz zmarło, w porównaniu do 69% osób, które już nie piło alkoholu, czyli abstynentów. Istnieją dwa wyjaśnienia.

Z jednej strony, ludzie, którzy nie piją nigdy, często są częścią najbardziej rozpowszechnionych klas społecznych, dla których alkohol jest dość poważnym wydatkiem. Poziom śmiertelności jest najwyższy w tych klasach socjalnych, najwyraźniej z powodu ogromnej ilości czynników stresujących.


Z drugiej strony, poza licznymi wyjaśnieniami społeczno-ekonomicznymi, artykuł kładzie akcent na tę właściwość alkoholu, która sprzyja nawiązywaniu relacji socjalnych, czyli tych, które są niezbędne do utrzymania zdrowej kondycji moralnej i psychicznej.

Aczkolwiek, autorzy badań nie zapominają przypomnieć, że nawet jeśli alkohol nie jest śmiertelną trucizną, może on jednakże mieć poważne konsekwencje, takie jak utrata pamięci, choroby, wypadki, nie wliczając w to nawet ryzyka uzależnienia. Umiarkowane spożycie alkoholu w dalszym ciągu pozostaje najlepszym środkiem, dzięki któremu możemy uniknąć zrujnowania sobie życia.

Od wielu lat badania pokazują, że picie od 1 do 3 szklanek dziennie alkoholu może poprawić zdrowie serca, szczególnie jeśli chodzi o czerwone wino. Dorzućmy jeszcze, że 6 miesięcy temu, inne badanie, opublikowane przez The Huffington Post, potwierdzało, że umiarkowane picie alkoholu pomaga kobietom w walce z przybieraniem na wadze, a napojem najbardziej skutecznym w tej dziedzinie jest także czerwone wino. Wystarczy spojrzeć na tak zwany French paradox (francuski paradoks).

Komentarze do: Kto wypije będzie żył!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz