Szukaj

Kto pije najwięcej na świecie?

Podziel się
Komentarze0

Pewnie myśleliście, że Rosjanie piją najwięcej? A jednak, jak się okazuje, to właśnie ludzie w Europie piją więcej alkoholu niż w jakiejkolwiek innej części świata, jak podaje najnowszy raport WHO. Europejczycy są bowiem w stanie poradzić sobie z 12,5l czystego alkoholu rocznie, co równa się trzem lampkom wina dziennie.Aczkolwiek, jak od razu zaznacza raport World Health Organisation oraz Komisji Europejskiej (European Commission), nawet jeśli tytuł największego pijaka świata otrzymuje Unia Europejska, gdzie konsumpcja jest prawie dwa razy większa niż światowa średnia, to jednakże istnieje wiele zmiennych w poziomach picia, w zależności od regionu, częstotliwości, miejsca i czasu.

Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę oznajmia, że Europejczycy mają wątpliwy honor być największymi pijakami świata, co jest dramatem, biorąc pod uwagę konsekwencje zdrowotne dla zdrowia osoby pijącej, a także jej otoczenia i całego społeczeństwa.

Regionalnie wygląda to tak:

- najwięcej pije się w centralnej i wschodniej Europie: 14,5 l czystego alkoholu rocznie na osobę dorosłą;

- w Europie środkowo-zachodniej i zachodniej konsumuje się 12,4l czystego alkoholu rocznie na osobę dorosłą;

- w Europie południowej pije się 11,2l czystego alkoholu rocznie na osobę dorosłą;

- w krajach nordyckich konsumuje się 10,4 l czystego alkoholu rocznie na osobę dorosłą.


Ale, raport World Health Organisation oraz Komisji Europejskiej znalazł również różnice, po przeanalizowaniu danych, biorąc pod uwagę czynniki takie jak: picie przypadkowe, poza posiłkami, picie okazjonalne, picie do posiłków, picie w miejscach publicznych, picie nieregularne oraz tak zwany „binge drinking”.


I tak, na przykład, w krajach nordyckich picie przypadkowe, w skali od 1 do 5 (1 = najmniej szkodliwe, 5 = najbardziej szkodliwe), mieści się na poziomie 2,8; w Europie środkowo-wschodniej i wschodniej, na poziomie 2,9. Natomiast, w Europie środkowo-zachodniej i zachodniej i w Europie południowej, przypadkowe picie mieści się w granicach odpowiednio 1,5 i 1,1.


Raport World Health Organisation oraz Komisji Europejskiej odnotowuje, że istnieje ponad 40 chorób i zaburzeń związanych z alkoholem, włączając w to także uzależnienie od alkoholu oraz szkodliwe użycie alkoholu, choroby wątroby, chroniczne zapalenia trzustki spowodowane alkoholem, zatrucie alkoholowe, oraz alkoholowy zespół płodowy (FAS, fetal alcohol syndrome).

Istnieje również wiele problemów, w których alkohol może być ważnym czynnikiem, na przykład urazy, a także zgony w wypadkach drogowych, jak również choroby, takie jak rak oraz choroby serca.

Raport odnotowuje również, że w Unii Europejskiej blisko 12% wszystkich zgonów w 2004 roku pośród ludzi w wieku 15 lat – 64 lat, było związanych z alkoholem. Oznacza to w praktyce 1 zgon na 13 pośród kobiet, a także 1 zgon na 7 pośród mężczyzn. Jak również, ponad 3% wszystkich zgonów było spowodowanych przez alkohol skonsumowany przez kogoś innego.

W sumie, ponad 2 500 000 ludzi na całym świecie umiera z powodu szkodliwego używania alkoholu, co przekłada się na 3,8% wszystkich zgonów, jak podają dane Światowej Organizacji Zdrowia.

Jak podkreśla World Health Organisation, ważne jest ograniczenie konsumpcji alkoholu, ze względu na ciężar chorób chronicznych z nim związanych, które zabijają co roku 36 000 000 na całym świecie.

World Health Organisation wspiera więc takie działania polityczne jak regulowanie cen na alkohol, działania przeciwko pijanym kierowcom, a także ograniczenie sprzedaży alkoholu, co okazało się skuteczne w redukcji poziomów picia.

Jak uważa Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, ciężar związany z alkoholem, który zawisł nad zdrowiem Europejczyków, jest sprawą do uniknięcia.

Komentarze do: Kto pije najwięcej na świecie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz