Szukaj

Kształt szklanki wpływa na szybkość picia alkoholu

Podziel się
Komentarze0

Dr Angela Attwood oraz jej współpracownicy z bristolskiej Szkoły Psychologii Eksperymentalnej, zwerbowali 160 osób w wieku 18-40 lat, okazjonalnie spożywających alkohol, do udziału w dwóch sesjach eksperymentalnych. Podczas jednej z nich uczestnicy zostali poproszeni o wypicie piwa oraz napoju bezalkoholowego, zarówno ze zwykłej szklanki jak i wysokiej, zwężonej ku dołowi (tzw. ‘beer flute’).W porównaniu do naczynia zwężonego, badani pili alkohol z prostej szklanki prawie dwa razy wolniej. Różnica w szybkości spożycia nie występowała jednak w przypadku napoju bezalkoholowego.

Naukowcy zasugerowali, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być trudność w dokładnym oszacowaniu półmetka w przypadku zwężonej szklanki. W rezultacie pijącemu trudniej jest ocenić, ile już wypił.

Aby to sprawdzić, uczestnicy eksperymentu wzięli udział w kolejnej sesji. Tym razem ich zadanie polegało na oszacowaniu, która z dwóch szklanek, prezentowanych na licznych zdjęciach, jest do połowy pełna. Okazało się, że szacunki dotyczące zwężonej szklanki faktycznie były błędne.


Co ciekawe, skala tego błędu wiązała się z prędkością picia. Oznacza to, że u uczestników, którzy najbardziej mylili się w swoich pomiarach, zachodziły również największe różnice w szybkości spożycia.

Prędkość, z jaką pijemy napój alkoholowy, wpływa na stopień odczuwanego upojenia, a także całkowitą ilość skonsumowanego jednorazowo trunku. Dlatego spowolnienie picia może mieć pozytywny wpływ na jednostki, a także całą populację.

Ze względu na prywatne i społeczne szkody związane z poważnymi ciągami alkoholowymi, wzrosło ostatnio zainteresowanie sposobami na kontrolowanie picia. Chociaż wiele osób pije alkohol w sposób odpowiedzialny, łatwo jest się zatruć wypijając "o jednego za dużo". Z powodu negatywnego wpływu alkoholu na podejmowanie decyzji i kontrolę zachowania, naraża on nas na wiele niebezpieczeństw, stwierdziła dr Attwood.

Ludzie często mówią o "nadawaniu sobie tempa" w trakcie spożywania alkoholu, co ma oznaczać kontrolowanie poziomu upicia, ale myślę, że z naszych badań wynika istotny wniosek - zdolność do nadawania tempa może zostać skutecznie zakłócona, jeśli pijemy z pewnych typów szklanek,  podsumowuje uczona.

Komentarze do: Kształt szklanki wpływa na szybkość picia alkoholu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz