Szukaj

Krótkoterminowa pamięć u osób z amnezją działa najlepiej ze znajomymi twarzami

Podziel się
Komentarze0

Dziury w krótkoterminowej pamięci u ludzi z amnezją są bardziej zauważalne, kiedy dana osoba próbuje sobie przypomnieć nową, nieznaną wcześniej informację. Natomiast znajoma informacja, ponieważ jest stale powtarzana, szybciej zostanie wydobyta z czeluści pamięci, pokazuje nowe badanie. Badania te zostały opublikowane online w naukowym magazynie Neuropsychologia.


Młoda kobieta, która miała amnezję od urodzenia, pokazała naukowcom z instytutu Baycrest’s Rotman Research Institute, że jej pamięć jest znacznie osłabiona, kiedy przychodzi do zachowywanie w pamięci nieznajomych twarzy, ale kiedy widziała zdjęcie kogoś znajomego, jak na przykład Paris Hilton, o wiele łatwiej przypominała sobie o tym kilka sekund później.

Dwudziestodwuletnia kobieta, znana jako HC, ma amnezję spowodowaną słabym rozwojem hipokampu w jej mózgu. Struktura ta jest u niej o połowę mniejsza niż normalnie, ponieważ była pozbawiona tlenu w pierwszym tygodniu swojego życia.

HC funkcjonuje względnie normalnie, mimo swoich niedoskonałości, a udział w omawianym badaniu uznała za „dobry sport”, jak powiedział główny autor prac Nathan Rose. Uczestniczy w tych badaniach od pewnego czasu i naprawdę dobrze się bawi. Bardzo chętnie nam pomaga.

W jednym eksperymencie, HC i grupie kontrolnej  20 studentów pokazano 40 sławnych twarzy i 40 nieznanych twarzy, a następnie poproszono ich o rozpoznanie tych twarzy po jakimś czasie. Zdjęcia były pokazywane bardzo krótko, zaledwie przez sekundę, wyjaśnia Nathan Rose, a potem była krótka przerwa, albo jedna sekunda, albo osiem sekund, a następnie pokazywaliśmy dwie twarze z pytaniem: którą z nich właśnie widziałaś/eś?


Z tych dwóch twarzy, jedna była dokładnie dopasowana, a druga była zniekształconą wersją tej twarzy – była inną twarzą. Jeśli chodzi o HC, osiągnęła ona 70% powodzenia w porównaniu do 81% do grupy kontrolnej, w rozpoznawaniu nieznajomych twarzy. Ale, jeśli chodzi o rozpoznawanie znanych twarzy, jej poziom powodzenia sięgnął 85%, i był dokładnie taki sam dla grupy kontrolnej.

HC pochłania pasjami filmy i wiadomości o gwiazdach. Kiedy badacze pokazali jej zdjęcie Paris Hilton, i zapytali ją po kilku sekundach, czy rozpoznała twarz, nie miała żadnego problemu z przypomnieniem sobie hollywoodzkiej imprezowiczki.


W innym zadaniu na pamięć krótkotrwałą, uczestnikom zaprezentowano pojedyncze słowo – bardzo powszechne słowo, mało powszechne słowo, a także nie-słowo. Wtedy dana osoba musiała odczekać kilka sekund, a następnie przypomnieć sobie dane słowo.

W przypadku słowa bardzo powszechnego, HC radziła sobie całkiem dobrze, ale w przypadku nie-słowa, była beznadziejna, po prostu, mówi Nathan Rose.

To jedyne studium przypadku, które przeprowadzono we współpracy z uniwersytetem University of Toronto, jest uważane za bardzo ważne pod kątem zrozumienia niuansów pamięci krótkoterminowej u ludzi z zaburzeniami pamięci, takimi jak amnezja.

Ludzie z amnezją mają zaburzenia pamięci długoterminowej, aczkolwiek zdają się funkcjonować dobrze dzięki poleganiu na pamięci krótkoterminowej, o której do tej pory myślano, że pozostaje ona nietknięta. Aczkolwiek, coraz więcej badań przeprowadzonych w tej dziedzinie pokazuje, że  pamięć robocza na łonie tej populacji również jest zaburzona.

Nasze badania dostarczają kolejny dowód na to, że pamięć robocza nie pozostaje nietknięta w amnezji, wyjaśnia doktor Fergus Craik, który brał udział w tym badaniu. Aczkolwiek, o ile wiem, jesteśmy pierwszymi, którzy bezpośrednio przestestowali hipotezę, że pamięć krótkoterminowa działa lepiej w przypadku już znajomych informacji.

To może wyjaśnić, dlaczego ludzie z amnezją często są zdolni do rekompensowania swoich głębokich niedoborów pamięciowych w sytuacji towarzyskich, poszukując znajomych wskazówek, mogących wesprzeć ich pamięć krótkotrwałą.

Jak mówi Nathan Rose, pomaga to zilustrować jak bardzo ważne jest, żeby wszystkie rzeczy były oddawane w znajomym kontekście, kiedy starszy dorosły ma problemy z pamięcią. Taka osoba może krążyć wokół swojego rodzinnego miasta albo mieszkania względnie dobrze, ale kiedy przenosimy ją do domu opieki, na przykład, który jest jej nieznany, bardzo ciężko jest jej się przyzwyczaić do nowej sytuacji.

Komentarze do: Krótkoterminowa pamięć u osób z amnezją działa najlepiej ze znajomymi twarzami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz