Szukaj

Koszty starzenia rosną szybciej, niż się tego spodziewano

Podziel się
Komentarze0

Ludzie na całym świecie żyją o trzy lata dłużej przeciętnie niż zakładano, a to sprawia, że koszty starzenia rosną o 50%. Rządy oraz fundusze emerytalne nie są na to przygotowane, ostrzega IMF (International Monetary Fund). Już teraz koszty starzenia generacji baby boomers zaczynają przekraczać możliwości budżetów rządowych, a w szczególności w rozwiniętych krajach, gdzie do roku 2050 liczba starszych osób do liczby osób pracujących będzie wynosić jeden do jednego.Badanie przeprowadzone przez International Monetary Fund pokazuje, że jest to problem globalny, a długowieczność – tak pożądana – tak naprawdę jest zagrożeniem, a nie błogosławieństwem.

Jeżeli każdy w 2050 roku będzie żył jedynie o trzy lata dłużej niż teraz się tego teraz spodziewamy, społeczeństwo będzie wymagać dodatkowych środków, stwierdzają badacze.

Demografowie od wielu lat już ostrzegali, że coraz większa długowieczność spowolni rozwój krajów. Ale ze względu na stałe postępy w medycynie, nie doszło do tego tak nagle, jak się tego spodziewano.

W rozwijających się krajach, rosnące standardy życia oraz coraz lepsza opieka zdrowotna również przykładają sie do wydłużania spodziewanej długości życia. Aby zobrazować nieco lepiej, jak kosztowne może być to doświadczenie - te dodatkowe 3 lata życia - Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w przypadku gospodarek rozwiniętych, fundusze emerytalne musiałyby odkładać dodatkowe 50% z PKB z 2010 roku, a rozwijające się gospodarki musiałaby odkładać dodatkowe 25%, aby zaspokoić potrzeby emerytów.


A mowa tutaj tylko o emeryturach. International Monetary Fund nie bierze pod uwagę kosztów zdrowotnych, które również rosną, jeżeli żyjemy dłużej.

W grudniu 2009 roku, badanie przeprowadzone przez MacArthur Research Network on Aging stwierdziło, że Amerykanie żyją o 3 – 8 lat dłużej niż się spodziewano, a to kosztuje Medicare and Social Security dodatkowo 3 200 000 000 000 dolarów.

W Północnej Ameryce oraz w rozwiniętej Europie, długość życia wzrosła o osiem lat w latach 1970 – 2010, a jak szacują eksperci, ma ona jeszcze wzrosnąć o dodatkowe cztery lata do 2050 roku.

Natomiast, proporcja ludzi w wieku produkcyjnym, od 15 lat do 64 lat, ma wzrosnąć z 24% do 48% w krajach rozwiniętych do 2050 roku, co oznacza, że na jednego emeryta przypadnie jedna osoba pracująca.

W rozwijającyc się krajach europejskich długość życia nie rośnie tak szybko: 1,1 roku w ciągu czterdziestu lat do 2010 roku. Ale, Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że można spodziewać się, że ta długość życia ostro wzrośnie o 6,8 roku w ciągu kolejnych czterdziestu lat.

Kroki, jakie mogą podjąć rządy, aby poradzić sobie z ryzykiem długowieczności, obejmują opodatkowanie publicznych funduszy emerytalnych oraz niższe emerytury. Kroki te najbardziej zaawansowane gospodarki już rozważają. Można również lepiej kształcić obywateli tak, aby byli lepiej przygotowaniu finansowo na swoją emeryturę.

Komentarze do: Koszty starzenia rosną szybciej, niż się tego spodziewano

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz