Szukaj

Kontakt z PCBs zwiększa objawy astmy

Podziel się
Komentarze0

Polichlorowane bifenyle (PCBs) wchodzą w skład wielu produktów przemysłowych. Jak donosi badanie, które przedstawione zostanie w pełni podczas corocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego, kontakt z nimi powoduje zaostrzenie objawów astmy u dzieci.Naukowcy z Queensland w Australii przebadali 240 dzieci na obecność we krwi PCBs oraz trzech innych pestycydów. Okazało się, że te z nich, które miały najwyższy poziom PCBs, przejawiały najsilniejsze symptomy astmy – przede wszystkim świszczący oddech.

Szczególnie w przypadku astmy niealergicznej odnotowano najmocniejsze powiązanie.

PCBs używano powszechnie w latach 1930-1970 jako składnik urządzeń elektrycznych, smarów oraz dodatków do farb. Chociaż polichlorowane binefyle uznane zostały za substancje toksyczne, szkodliwie wpływające na środowisko naturalne, i z tego też względu wycofano je z użycia, nadal utrzymują się w powietrzu i wodzie.


Chociaż zakazano stosowania PCBs w wielu krajach, ludzie nadal cierpią z ich powodu, powiedział główny autor raportu, Prof. Sly. Nasze wyniki wskazują, że osoby z wysokim wskaźnikiem obecności chemikaliów w krwiobiegu charakteryzuje bardziej świszczący oddech – powszechny symptom astmy.

Substancje szkodliwe mogły dostać się jeszcze do organizmów płodów w okresie ciąży, jednak PCBs można również zatruć się jedzeniem lub wyziewami ze ścieków.

Komentarze do: Kontakt z PCBs zwiększa objawy astmy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz