Szukaj

Kolejny rejon mózgu został lepiej zbadany

Podziel się
Komentarze0

Niedawne badania przeprowadzone na University College London (UCL) pozwalają nam jeszcze głębiej wniknąć w strukturę ludzkiego mózgu. Okazało się bowiem, że osobna część mózgu jest odpowiedzialna za sterowanie naszą pozycją w hierarchii społecznej. Zaś ogólnym gromadzeniem informacji zajmuje się już inny rejon mózgu. Co więcej, obserwując strukturę mózgu można stwierdzić, na ile trafnie dana osoba jest w stanie oceniać hierarchię społeczną.Jedną ze strategii przetrwania ssaków naczelnych (w tym ludzi) jest zdolność do oceny hierarchii społecznej. Pozwala to na uniknięcie konfliktów oraz skuteczny dobór sprzymierzeńców.

Naukowcy z UCL zaprosili do eksperymentu 26 ochotników. Następnie użyli metody obrazowania mózgu (ang. functional magnetic imaging, fMRI), by móc wniknąć w jego wnętrze.

Podczas badania, uczestnicy grali w grę komputerową, która polegała na zarządzaniu inwestycjami w korporacji branży kopalnianej. W pierwszej części eksperymentu gracze mieli za zadanie dowiedzieć się dwóch rzeczy. Po pierwsze, kto w ramach korporacji ma najwięcej władzy (czynnik społecznej hierarchii). Po drugie, gdzie warto inwestować (czynnik pozaspołeczny).


Okazało się, że różne części mózgu podejmują aktywność podczas przyswajania informacji dotyczących dwóch wspomnianych czynników. Podczas uczenia się hierarchii społecznej w ramach korporacji, szczególnie aktywne było ciało migdałowate oraz hipokamp.

Natomiast, gdy gracze przyswajali informacje dotyczące czynników pozaspołecznych, zwiększoną aktywność wykazywał jedynie hipokamp.

Okazało się także, że ci uczestnicy, którzy sprawniej oceniali fikcyjną hierarchię społeczną, posiadali więcej substancji szarej w ciele migdałowatym.

W drugiej części eksperymentu naukowcy zbadali, jak wydobywamy informacje o hierarchii społecznej danej osoby w momencie, kiedy spotykamy ją ponownie. Uczestnicy zostali poproszeni o obstawianie zakładów na inwestycje. Swoje decyzje mieli opierać na podstawie wiedzy o własnej hierarchii, jaką uzyskali w pierwszej fazie eksperymentu.

Okazało się, że pozycja społeczna jednostki znajduje swoje odzwierciedlenie w neuralnej aktywności ciała migdałowatego. Tym większa była aktywność w tym rejonie, im wyższa była społeczna pozycja danej osoby.

Dzięki mechanizmowi, który znamy już lepiej, jesteśmy w stanie budować różne koalicje w świecie realnym. Umiejętność rozpoznania, gdzie jest nasze miejsce, pozwala nam trafniej dobierać zachowanie w stosunku do różnych osób. Wiemy już także, dlaczego jedni potrafią takiej oceny dokonać trafniej, inni przeciwnie.

Komentarze do: Kolejny rejon mózgu został lepiej zbadany

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz