Szukaj

Koktajl na trzeźwość

Podziel się
Komentarze0

Czy jest możliwe, żeby prosta pigułka pozwoliła na szybkie zredukowanie poziomu alkoholu we krwi po tym, jak wypiliśmy za dużo? Wydaje się to zbyt piękne, aby było prawdą. A jednak, naukowcom amerykańskim z Uniwersytetu Kalifornijskiego udało się opracować pastylkę, która dość znacząco przyśpiesza rozkład alkoholu w organizmie.Tym samym, pozwala na szybkie wytrzeźwienie po całonocnym pijaństwie, na przykład.

Cudowna pigułka oparta jest na enzymach, które ułatwiają reakcje chemiczne degradacji w organizmie. Innymi słowy, lek wielokrotnie pomnaża ich możliwości.

Choć brzmi to dość trywialnie, wynalezienie takiego specyfiku nie było łatwe, a wiele ekip badawczych zjadło na tym zęby. Tym razem, upichcony koktajl enzymatyczny wydaje się działać, co potwierdzono w badaniu na pijanych myszach.


Gryzonie upito na pół godziny, a następnie przetestowano na nich mieszankę – okazało się, że poziom alkoholu spadł o 10,1% w porównaniu do myszy, którym nie podano leku, w ciągu zaledwie 15 minut.

Dwie godziny później, poziom alkoholu spadł o 36,8%.

Jak uprzedzają specjaliści, pigułka ta raczej nie będzie dostępna w sprzedaży doraźnej, ale posłuży jako terapia przeciwko nadmiernemu spożyciu alkoholu.

Degradując etanol, nanocząsteczki z koktajlu enzymatycznego ochronią wątrobę i wspomogą ją w jej zadaniach. I nie jest to iluzja – w przeprowadzonym eksperymencie u leczonych myszy stwierdzono, że narząd ten był w o wiele lepszym stanie niż u pozostałych, którym nie podano leku.

Komentarze do: Koktajl na trzeźwość

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz