Szukaj

Kokaina błyskawicznie zmienia mózg! Ale jak?

Podziel się
Komentarze0

Od dawna wiadomo, że nawet jednorazowa konsumpcja kokainy może być bardzo tragiczna w skutkach. Dlaczego jednak tak się dzieje, do tej pory nie było jasne. Teraz nowe badanie, opublikowane w Nature Neuroscience, donosi, iż nawet jednorazowe zażycie tego narkotyku może znacząco zmodyfikować strukturę mózgu w ciągu kilku godzin po konsumpcji.Prace przeprowadzili naukowcy z University of California, Berkeley oraz z UC San Francisco w Stanach Zjednoczonych.

Udowadniają oni, iż natychmiastowo po zażyciu kokainy w mózgu zaczynają pojawiać się nowe struktury, powiązane z procesami uczenia i z procesami pamięciowymi.

Eksperyment przeprowadzono na myszach. Jak czytamy w artykule, gryzonie, u których stwierdzono najsilniejsze zmiany w mózgu, miały bardzo wyraźną skłonność ku kokainie.


Aby mogło dojść do tego odkrycia, badacze posłużyli się mikroskopem laserowym, który pozwolił na zbadanie mózgów myszy.

Naukowcy skupili się przede wszystkim na nowych kolcach dendrytycznych, które są wypustkami błony neuronów powiązanych z tworzeniem się pamięci.

Okazało się, że powstawanie nowych kolców dendrytycznych stwierdzono już dwie godziny po pierwszym zastrzyku z kokainy.

Dr Linda Wilbrecht, jedna z autorek badania, wyjaśnia te obserwacje: - Mamy bardzo konkretne dowody na to, że kokaina powoduje bardzo szybkie powstawanie nowych kolców dendrytycznych. Im więcej dana mysz ma tych kolców, tym szybciej uczy się nowych rzeczy na temat narkotyku. Te zmiany w mózgu spowodowane zażyciem kokainy mogą wyjaśniać to, w jaki sposób sygnały związane z narkotykiem w końcu zaczynają dominować we wszystkich decyzjach podejmowanych przez narkomanów.

Komentarze do: Kokaina błyskawicznie zmienia mózg! Ale jak?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz