Szukaj

Kofeina zwiększa siłę starszych mięśni

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania, przedstawione na spotkaniu Society for Experimental Biology w dniu 30 czerwca wykazały, że kofeina wzmacnia siłę mięśni starszych osób. W ten sposób, naukowcy zdają się sugerować, iż ta substancja stymulująca może pomóc starszym ludziom w zachowywaniu siły, tak potrzebnej do unikania upadków i urazów.U ludzi dorosłych w starszym wieku, kofeina wspomaga mięśnie, które dzięki niej mają więcej siły. Jest to ważna informacja, ponieważ kiedy się starzejemy, nasze mięśnie naturalnie się zmieniają i słabną.

Naukowcy z Uniwersytetu of Coventry postanowili po raz pierwszy przyjrzeć się, czy te związane z wiekiem zmiany w mięśniach mogą się zmieniać pod wpływem kofeiny. Okazało się, że kofeina faktycznie zwiększała wydajności dwóch typów mięśni u myszy, mimo że była mniej skuteczna w przypadku starszych mięśni.

Doktor Jason Tallis, główny autor tego badania, wyjaśniał: mimo iż w podeszłym wieku efekt jest mniejszy, to i tak komsumpcja kofeiny może być korzystna.


Efekt kofeiny był jednak najmniejszy w młodych mięśniach, co sugeruje z kolei, że kofeina może po prostu nie mieć wzmacniającego działania w mięśniach dopiero się rozwijających.

Spadek siły mięśni, który towarzyszy procesowi starzenia, przyczynia się do wypadków i obniża znacząco jakość życia starszych ludzi. Proces ten nie jest jest dobrze poznany i zrozumiany, ale wydaje się jasne, że zachowanie napięcia mięśniowego jest tutaj kluczową sprawą.

Doktor Jason Tallis wyjaśnia: znaczenie utrzymania aktywnego fizycznie stylu życia nie ulega wątpliwości. Nasze badanie pokazuje, że jeżeli chcemy zachować zdrowie i wydolność, powinniśmy też zwrócić uwagę na zwiększające wydajność mięśniową zalety kofeiny, które mogą okazać się korzystne dla starzejącej się populacji.

Naukowcy wizolowali mięśnie myszy, zarówno od małych myszek, jak i od osobników dorosłych. Następnie przetestowali ich wydolność przed i po podaniu kofeiny.

Naukowcy przyjrzeli się dwóm różnym mięśniom szkieletowym, które są mięśniami kontrolowanymi przez nas świadomie. Pierwszym jest mięsień przepony, czyli podstawowy mięsień oddechowy. Drugim mięśniem był mięsień nogi, nazywany extensor digitorum longus, czyli mięsień prostownik długi palców (EDL), używany do poruszania się.

Komentarze do: Kofeina zwiększa siłę starszych mięśni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz