Szukaj

Kofeina w gumie do żucia

Podziel się
Komentarze0

Amerykańska FDA przygląda się nowej gumie do żucia Alert Energy Caffeine Gum firmy Wrigley, której jednym ze składników jest kofeina. Agencja chce przekonać się, czy tego typu produkt może wpływać szkodliwie na konsumentów, zwłaszcza na nastolatków i na dzieci. Jeden listek tej gumy zawiera 40 miligramów kofeiny, czyli tyle, ile znajduje się w ½ filiżance kawy.Firma mówi, że gumę sprzedaje i reklamuje jako produkt dla dorosłych powyżej 25 roku życia, a wszelkie wymagane przez prawo ostrzeżenia znajdują się na opakowaniu.

- Guma ma nieco gorzki smak, więc nie powinna smakować dzieciom, oraz jest droższa od pozostałych gum – mówi rzeczniczka Wrigley.

FDA chce chronić konsumentów przed niebezpiecznymi produktami żywnościowymi. Poza tym, że przeprowadza niezbędne badania i inspekcje w tym zakresie, to ma także władzę usuwania szkodliwych produktów z rynku oraz powstrzymywania firm przed ich produkcją.


Michael Taylor z FDA, mówi: - Jedyny raz, kiedy FDA zatwierdziła dodatek kofeiny w żywności, miał miejsce w 1950 i chodziło o colę. Dzisiaj, kiedy świat się zmienił, nastolatki i dzieci mają kontakt z kofeiną poza tymi produktami, w których składnik ten jest naturalny.

Firma Wrigley nie jest pierwszą, która produkuje „energetyzującą” gumę do żucia. Mondelez International Inc sprzedaje gumy Trident Vitality, w których znajdują się składniki takie jak żeń-szeń, zielona herbata i witamina C. Są też gumy Stride Spark o smaku Kinetic Mint i Kinetic Fruit, które zawierają dodatki witamin B (B6 i B12).

Komentarze do: Kofeina w gumie do żucia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz