Szukaj

Kobiety lepiej rozróżniają kolory, mężczyźni lepiej reagują na bodźce wzrokowe

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie „BioMed Central,” wizualne ośrodki mózgu u kobiet i u mężczyzn znacznie się od siebie różnią. Mężczyźni są bardziej wrażliwi na bodźce i doskonale odwzorowują szczegóły, nawet jeśli obserwowane obiekty szybko się poruszają. Kobiety natomiast lepiej rozróżniają kolory.W mózgu mężczyzn występuje wysokie stężenie androgenów (hormonów płciowych męskich), zwłaszcza w korze wzrokowej, odpowiedzialnej za przetwarzanie obrazów. Androgeny odpowiadają również za kontrolowanie rozwoju neuronów w korze wzrokowej podczas embriogenezy. Mężczyźni mają o 25% więcej neuronów w korze wzrokowej niż kobiety.

Naukowcy z Brooklyn and Hunter Colleges of the City University of New York przeprowadzili badania na kobietach i mężczyznach (z bardzo dobrym wzrokiem) w wieku studenckim lub szkolnym (powyżej 16 roku życia), które wykazały, że mężczyźni potrzebują nieco więcej czasu na określenie koloru, który został im pokazany.


Przeprowadzono też badania czułości kontrastu funkcji (CSF) z widzenia. Wolontariuszom pokazano paski, jasne i ciemne (w poziomie lub w pionie), w ten sposób, że były naprzemienne i obraz zdawał się migotać. Badani musieli wybrać kolor, który widzieli. Z zadaniem lepiej radziły sobie kobiety.

To samo doświadczenie wykazało również, że mężczyźni szybciej reagowali na zmianę obrazu, np. z pasków pionowych na poziome, co świadczy że lepiej reagują na bodźce.

- Tak jak w przypadku innych zmysłów, np. słuchu i węchu, istnieją istotne różnice między płciami. Określone są poprzez poszczególne zestawy neuronów w korze mózgowej. Ponieważ neurony są prowadzone przez korę podczas embriogenezy, sugerujemy, że testosteron odgrywa znaczącą rolę w kontekście różnic dotyczących wzroku. Ewolucyjna motoryka tych różnic jest mniej jasna – twierdzi prof. Israel Abramov, główny autor badań.

Komentarze do: Kobiety lepiej rozróżniają kolory, mężczyźni lepiej reagują na bodźce wzrokowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz