Szukaj

„Klin” nie jest skutecznym remedium na kaca - twierdzą eksperci

Podziel się
Komentarze0

W sezonie wypełnionym dobrą zabawą i licznymi świątecznymi imprezami męczący nas kac nie jest rzadką przypadłością. I choć pełno jest ludowych remediów, tak naprawdę w pełni skuteczny w uśmierzeniu cierpienia spowodowanego kacem jest upływ czasu oraz wymiana płynów - twierdzą eksperci.


Mimo, że przyczyna kaca jest powszechnie znana, nie wiadomo dokładnie dlaczego alkohol powoduje tak fatalne samopoczucie następnego dnia.

- To oczywiste, że alkohol powoduje kaca, ale tak naprawdę nie rozumiemy w pełni dlaczego ak się dzieje - powiedział dr Andrew Yacht, dyrektor wydziału medycyny ogólnej w Maimonides Medical Center w Nowym Jorku.

- Częściowo odpowiedzialne jest odwodnienie oraz zaburzenia równowagi hormonalnej oraz elektrolitowej. Niektóre z objawów mogą być spowodowane niskim poziomem cukru we krwi. Jednak może być też tak, że przyczyną objawów jest bezpośredni toksyczny wpływ alkoholu - wyjaśnił Yacht.

Wedłu dr. Brandona Browne'a, lekarza z departamentu medycyny ratunkowej w Scott & White Healthcare w Round Rock, odwodnienie jest prawdopodobnie jednym z najbardziej istotnych powodów powstawania kaca. - Alkohol ma działanie moczopędne, przez co organizm pozbywa się płynów. Gdy mamy ciężkiego kaca, zazwyczaj jesteśmy mocno odwodnieni, a organizm nie może pozbyć się produktów ubocznych metabolizmu alkoholu (metabolitów). I właśnie te metabolity mają działanie drażniące.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj alkoholu jaki pijemy. - Im alkohol ciemniejszy, tym większa szansa na kaca. Jedna z teorii zakłada, że kongenery - produkt uboczny destylacji, który nadaje kolor, smak i zapach - znajdujące się w rumie, winie, brandy oraz whisky sprawia, że wystąpienie kaca jest bardziej prawdopodobne niż w przypadku picia czystszych alkoholi, takich jak wódka, białe wino czy gin - powiedział Yacht.

Badania popierają tę teorię. Jedno z badań opublikowanych w tym roku w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research wykazało, że gdy badani pili wystarczająca tyle, by się odurzyć, picie bourbonu powodowało cięższego kaca niż w przypadku picia wódki.


Nie znaczy to, że alkohol przezroczysty alkohol można pić bez ograniczeń. - Wszystko sprowadza się do ilości - przestrzega Yacht. Bez względu na rodzaj alkoholu, picie zbyt dużej jego ilości doprowadzi do kaca.

Objawy kaca są zazwyczaj bardzo charakterystyczne, a według Amerykańskiego Narodowego Instytutu do spraw Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu zaliczają się do nich:

  • Pragnienie
  • Zmęczenie, któremu często towarzyszy bezsenność
  • Osłabienie
  • Ból głowy i mięśni
  • Drażliwość
  • Nudności, wymioty i ból brzucha
  • Zawroty głowy
  • Czułość na światło i dźwięk
  • Zmniejszona zdolność koncentracji i skupienia

- Istnieją kroki, które można podjąć, aby zmniejszyć szansę wystąpienia kaca następnego ranka - powiedział Yacht. Pierwszym z nich jest zjedzenie posiłku przed rozpoczęciem picia.


- Jedzenie pomaga spowolnić metabolizm alkoholu - wyjaśnił.

Należy również pić wodę, sok lub inne bezkofeinowe napoje pomiędzy każdym spożytym drinkiem. Nie tylko pomaga to spowolnić spożycie alkoholu, ale również pomaga uzupełnić utracone płyny.

Browne również zaleca narzucenie sobie odpowiedniego tempa. - Nie należy pić dużych ilości alkoholu zbyt szybko. W przeciwnym wypadku wątroba zostaje zbombardowana alkoholem i jest on wchłaniany zdecydowanie szybciej - powiedział naukowiec. (Według ogólnie przyjętej zasady należy pić jednego drinka na godzinę, gdyż zwykle jest to ilość alkoholu, którą nasza wątroba jest w stanie w tym czasie skutecznie przetworzyć.

Zatem co należy zrobić, gdy przesadzimy i czujemy się jak trzy ćwierci do śmierci?

Należy starać się pić w miarę dużo wody, soków lub sportowych napojów izotonicznych - zalecają obydwaj eksperci. Według Browne'a, w szczególności pomocne mogą okazać się napoje izotoniczne, gdyż pomagają one uzupełniać elektrolity.

Następną rzeczą do zrobienia w walce z kacem, zdaniem Yachta, jest wyleczenie wszystkich występujących objawów. Gdy boli nas głowa lub mięśnie, należy wziąć aspirynę, ibuprofen lub paracetamol. W przypadku podrażnionego żołądka lekarze zalecają środki zobojętniające kwas.

Według Yachta, środki na kaca sprzedawane bez recepty są nieskuteczne, więc można darować je sobie, gdyż są zbędnym wydatkiem. Jak podkreślił, branie leków takich jak aspiryna, ibuprofen czy paracetamol przed piciem również nie pomoże, a nawet może zaszkodzić.

Tak naprawdę łączenie alkoholu z paracetamolem może poważnie uszkodzić wątrobę. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków ostrzega również, że gdy spożywamy więcej niż trzy napoje alkoholowe dziennie, powinniśmy uprzedzić o tym lekarza przed przyjęciem jakichkolwiek środków zawierających paracetamol. Yacht proponuje również dobry posiłek, jeśli nie mamy problemów z jedzeniem.

Jakiego sposobu na kaca nie zalecają obydwaj eksperci? Popularnego „klina”, polegającego na piciu alkoholu w celu zwalczenia kaca. - Najgorszą rzeczą jaką można zrobić, to pić więcej alkoholu. Taki sposób w zupełności nie pomaga, a wręcz zwiększa już istniejącą toksyczność i powoduje jeszcze większe odwodnienie - powiedział Yacht.

Dobrą wiadomością jest to, że czas leczy kaca. Według Yachta, jego objawy powinny minąć w przeciągu 8 do 24 godzin. - Nieważne co zrobimy, kac z czasem i tak minie - podsumował Yacht.

Komentarze do: „Klin” nie jest skutecznym remedium na kaca - twierdzą eksperci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz