Szukaj

Kleszcze z wędrownych ptaków mogą przenosić gorączkę krwotoczną

Podziel się
Komentarze0

Typ gorączki krwotocznej (ang. Crimean – Congo), który jest obecny w Afryce, w Azji i na Bałkanach, rozprzestrzenia się na kolejnych obszarach w Europie południowej. Aktualnie szwedzcy badacze udowodnili, że kleszcze znajdujące się na tych właśnie ptakach są możliwym źródłem zakażenia. Odkrycie zostało opublikowane przez US Centers for Disease Control and Prevention w dzienniku Emerging Infections Diseases.Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska jest poważną chorobą z objawami grypopodobnymi, która może rozwinąć się w bardzo ciężkie schorzenie o wysokiej śmiertelności (30%).

Choroba ta występuje w Afryce, Azji i na Bałkanach, ale ostatnio zaczęła pojawiać się na nowych obszarach w Europie południowej. Jest ona spowodowana przez wirusa, który przenosi się przez ugryzienie kleszcza, a zwierzętami-żywicielami kleszczy są niektóre małe ssaki i kopytne.

Ludzie zarażają się poprzez ugryzienie lub bliski kontakt z chorymi zwierzętami.

Naukowcy zbadali procesy rozpowszechniania się choroby. Ich studium obejmuje wiele dyscyplin naukowych. Brali w nim udział m.in. ornitolodzy, entomolodzy, biolodzy molekularni, wirusolodzy i lekarze chorób zakaźnych z Uppsala University i Uppsala University Hospital, we współpracy z Swedish Insitute for Communicable Disease Cotrol.  


Wiosną 2009 i 2010 roku, 14 824 ptaki zostały schwytane w dwóch stacjach badawczych w Capri (Włochy) i Antykithra (Grecja) w trakcie lotu z Afryki do Europy. Zebrano ponad 700 kleszczy i przebadano pod kątem obecności wirusa.

W trakcie poszukiwań zostało przebadanych 30 gatunków ptaków i u jednego z nich, dzierzby rudogłowej, stwierdzono obecność kleszczy odpowiedzialnych za przenoszenie wirusa gorączki krymsko-kongijskiej.

Jeden z autorów badania, Erik Salaneck, powiedział, że jest to pierwszy raz, gdy wśród ptaków migrujących odkryto tego wirusa. Jest to dowód na to, w jaki sposób ta choroba przenosi się na nowe obszary, gdzie może dochodzić do kolejnych zakażeń.

Kleszcz Hyalomna, który jest odpowiedzialny za rozpowszechnianie się choroby, źle rozwija się w Europie północnej, ponieważ woli cieplejszy klimat.  Ale zmiany klimatu mogą także zmienić granice terenów występowania tej choroby i kleszczy przenoszonych przez ptaki w trakcie migracji.

Komentarze do: Kleszcze z wędrownych ptaków mogą przenosić gorączkę krwotoczną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz