Szukaj

Kac znika wraz z wiekiem

Podziel się
Komentarze0

Badanie zrealizowane przez University of Keele w Anglii udowadnia, że objawy "syndromu dnia następnego" są o wiele mniej prawdopodobne u ludzi w wieku 60 lat niż u osób młodszych. Pracami, przeprowadzonymi nad Duńczykami, kierował Richard Stephens.Pod jego kierownictwem naukowcy przestudiowali rezultaty kilku ankiet, które objęły 52 000 osób w wieku od 18 do 94 lat. Ludzie ci odpowiedzieli na liczne pytania dotyczące ich odżywiania i konsumpcji napojów alkoholowych, jak również kaca.

Okazało się, że osoby powyżej 60 roku życia piły więcej niż osoby najmłodsze. Średnio, konsumpcja alkoholu pośród kobiet przekraczała 10 porcji tygodniowo, a mężczyzn – 15.

Natomiast w grupie wiekowej 18 – 29 lat kobiety piły średnio 7 porcji alkoholu tygodniowo, a mężczyźni – 14.

Okazało się też, że objawy kaca po dużej konsumpcji alkoholu były o wiele częstsze u najmłodszych – 62% mężczyzn w wieku 18 – 29 lat przyznało, że po zbyt dużym piciu są wyczerpani.

W grupie wiekowej powyżej 60 jedynie 14% miało takie objawy.

Identyczne zjawisko stwierdzono dla mdłości, które występowały u 1,5% seniorów i 10% najmłodszych, a także bólów żołądka (1,4% do 6,2%) oraz zawrotów głowy (1,5% do 8%).

Dr Stephens wyjaśnia: - Nie wiemy, dlaczego osoby starsze mają mniejszego kaca. Być może potrafią lepiej go unikać albo po prostu mają większą tolerancję na alkohol.

Z powodów, które nie są jasne, badacze oceniają, że ok. 25% populacji jest „uodpornione” na kaca.

Komentarze do: Kac znika wraz z wiekiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz