Szukaj

Joga dla opiekunów chorych: niższa depresja, lepsze funkcjonowanie mózgu

Podziel się
Komentarze0

Badania nad jogą pokazały już, że może ona pomóc w wielu problemach zdrowotnych. Wystarczy tutaj przywołać uśmierzanie bólu pleców oraz obniżanie stresu oraz ciśnienia krwi. Ale, najnowsze badanie pokazuje, że joga pomaga nie tylko pacjentom, ale również tym, którzy się pacjentami zajmują – czyli ich opiekunom. Badanie to skupiło się na 49 opiekunach, którzy zajmowali się bliskim chorym na demencję. Rezultaty badania naukowcy opublikowali w International Journal of Geriatric Psychiatry.Badanie to zostało przeprowadzone przez naukowców amerykańskich z uniwersytetu UCLA (University of California, Los Angeles) i stwierdza ono, że joga może obniżać także depresję u opiekunów, a nawet poprawiać ich funkcjonowanie mózgu.

Co więcej, badacze zaobserwowali, że medytacja była związana z niższym poziomem starzenia się komórek, związanego ze stresem.

Jak stwierdza jedna z autorek badania, doktor Helen Lavretsky, jak do tej pory wykazano, wiele psychospołecznych interwencji, takich jak joga, pokazało swoją skuteczność w dbaniu o zdrowie umysłowe opiekunów chorych, w różnym stopniu. Doktor  Helen Lavretsky jest profesorem psychitarii na University of California w Los Angeles, w instytucie Semel Institute for Neuroscience and Human Behavior.

A biorąc pod uwagę jak ciężka jest to praca, zaskakujący jest fakt, że tak mało tych strategii przekłada się na praktykę kliniczną, dodaje jeszcze amerykańska specjalistka. Być może główną przeszkodą może być cena takich kursów, na przykład. Ale nasze badanie sugeruje, że zwykły, tani program jogi może wspomóc opiekunów chorych, polepszyć ich jakość życia, a także pomóc im lepiej wykonywać ich pracę.


Badacze donoszą jeszcze, że opiekunowie chorych są bardziej zagrożeni depresją. Co więcej, ponieważ starzeją się oni tak jak każdy z nas, a to oznacza, że mają coraz gorszą odporność na stres i choroby takie jak choroby serca.

Jak podaje amerykańskie towarzystwo medyczne (American Medical Association), 16% opiekunów doznało pogorszenia stanu zdrowia odkąd zaczęli się kimś opiekować. A około połowa opiekunów chorych na Alzheimera przechodzi przez psychologiczny stres.

Z czterdziestu dziewięciu opiekunów, zaproszonych do tego badania, 36 było dorosłym dziećmi osoby chorej na demencję, a 13 było małżonkiem osoby chorej na demencję.

Badacze podzielili opiekunów na dwie grupy: jedna brała 12-minutowe rutynowe lekcje jogi z medytacją, codziennie przez osiem tygodni; druga grupa relaksowała się z zamkniętymi oczyma przez 12 minut dziennie słuchając płyty z muzyką rozluźniającą.

Pod koniec tych ośmiotygodniowych obserwacji, badacze stwierdzili, że w grupie z jogą, 65% ludzi miało o 50% lepszy wynik w skali depresji, a 53% miało lepszy wynik w skali zdrowia umysłowego. Pośród ludzi z grupy relkasacyjnej, wyniki te przestawiają się odpowiednio w liczbach 31% i 19%.

Co więcej, badacze okryli, że w grupie z jogą poprawiła się również aktywność telomerazy (o 43%, w porównaniu do zaledwie 3,7% dla grupy z relaksacją). Aktywność telomerazy jest bardzo ważna, ponieważ spowalnia ona proces starzenia się komórek: to znaczy, w miarę tego, jak się starzejemy, aktywność telomerazy spada. Więc im większa aktywność, tym wolniejsze starzenie. Telomeraza jest enzymem rybonukleoproteinowym. Enzym ten występuje w silnie dzielących się komórkach.

Komentarze do: Joga dla opiekunów chorych: niższa depresja, lepsze funkcjonowanie mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz