Szukaj

Jesienne dolegliwości przewodu pokarmowego

Podziel się
Komentarze0

Ocenia się, że duża część dorosłej populacji boryka się z zaparciami i bólami brzucha1. Powrót do obowiązków po relaksującym urlopie, jesienna aura niesprzyjająca aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia mogą zwiększyć częstotliwość występowania powyższych dolegliwości. W takich sytuacjach pomóc mogą Buscopan i Dulcobis – bezpieczne leki, dzięki którym na pewno odczujesz ulgę.


Niestety wakacje już dawno za nami, trzeba wrócić do codzienności, na nowo podjąć obowiązki w domu, w pracy czy na uczelni. Wybici z rutynowych zajęć, musimy na nowo wdrożyć się w wykonywanie poleceń szefa, dotrzymywanie terminów, podejmowanie wyzwań itp. Taka konfrontacja z codziennością może okazać się uciążliwa dla naszego organizmu. Co więcej, ze względu na zmianę porządku dnia i nawyków żywieniowych, możemy odczuwać przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Stres a samopoczucie

Mimo, że latem wypoczęliśmy, naładowaliśmy „baterie” nową energią, podjęcie codziennych obowiązków nieuchronnie wiąże się z uczuciem napięcia. Niewielka dawka stresu jest niezbędna, motywuje bowiem do działania i rozwoju. Niekiedy zwiększa możliwości fizyczne i umysłowe, co pomaga pokonać trudności. Jeśli jednak stres ma charakter stały, może doprowadzić do zaburzeń procesów fizjologicznych, w tym również skurczowego bólu brzucha, wynikającego z kurczenia się mięśni gładkich narządów jamy brzusznej.

Jesień nie sprzyja aktywności


Jesienna aura nie sprzyja podejmowaniu aktywnego trybu życia. Temperatura powietrza znacznie się obniża, często pada deszcz, rzadko wychodzi słońce, przez co nie mamy ochoty na ruch na świeżym powietrzu. Ponieważ działanie układu pokarmowego jest silnie związane z aktywnością fizyczną, wraz ze zmianą pór roku i w konsekwencji trybu życia, obserwuje się różnice w jego funkcjonowaniu.

W profilaktyce chorób układu trawiennego kluczowe jest właściwe odżywianie się. Zbilansowana dieta, przyjmowanie posiłków o ustalonych porach to tylko niektóre z ważnych przykazań. Zdarzają się jednak okoliczności, podczas których zasady zdrowego żywienia odkładamy na bok, np. podczas spotkań okolicznościowych, świąt lub imprez z przyjaciółmi. Te krótkie chwile zapomnienia obciążają nasz system pokarmowy – po spotkaniu przy suto zastawionym stole możemy odczuwać dyskomfort trawienny, a przy tym pojawić się mogą również zaparcia i dyskomfort związany z pojawiającymi się skurczami mięśni gładkich przewodu pokarmowego.


Jak dbać o prawidłowe działanie układu pokarmowego?


Aby uniknąć powyższych dolegliwości warto zapamiętać kilka wskazówek, które pozwolą nam ograniczyć występowanie przykrych niespodzianek. Warto zatem: 
  • Pić codziennie dużo wody,
  • Unikać napojów gazowanych,
  • Zredukować ilość słodyczy,
  • Prowadzić regularny tryb życia,
  • Starać się unikać sytuacji stresowych.

****
Dulcobis, 5 mg, (Bisacodylum), tabletki dojelitowe.

Wskazania do stosowania:
Krótkotrwałe, objawowe leczenie zaparć. W przygotowaniu do badań diagnostycznych, w leczeniu przed i pooperacyjnym, w stanach wymagających ułatwienia defekacji. Przeciwwskazania: Dulcobis jest przeciwwskazany u pacjentów z niedrożnością jelit, z ostrymi stanami w jamie brzusznej, w tym z zapaleniem wyrostka robaczkowego, ostrymi chorobami zapalnymi jelit oraz z silnymi bólami brzucha z towarzyszącymi mdłościami i wymiotami, które mogą być objawem poważnych chorób. Dulcobis jest również przeciwwskazany w stanach ciężkiego odwodnienia oraz u pacjentów ze znaną nadwrażliwością na bisakodyl lub jakikolwiek inny składnik produktu. W przypadku rzadkich chorób genetycznych, w których występuje nietolerancja składnika pomocniczego produktu, stosowanie produktu jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Binger Strasse 173, D-55216 Ingelheim/Rhein, Niemcy. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 18720, wydane przez URPLWMiPB.

Buscopan®, (Hyoscini butylbromidum), tabletki powlekane, 10 mg.

Wskazania do stosowania: Stany skurczowe przewodu pokarmowego, stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych, stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego. Przeciwwskazania: Buscopan jest przeciwwskazany: u pacjentów, u których stwierdzono nadwrażliwość na butylobromek hioscyny lub na którykolwiek inny składnik produktu; u pacjentów z nużliwością mięśni (myasthenia gravis); u pacjentów z patologicznym poszerzeniem jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej, sacharozy. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Niemcy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Komentarze do: Jesienne dolegliwości przewodu pokarmowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz