Szukaj

Jakie bakterie wywołują zatrucia pokarmowe?

Podziel się
Komentarze0

Każdy chyba wie, co to nudności wymioty, bóle brzucha. Nie ma bowiem osoby, która choć raz w życiu nie miałabym do czynienia z zatruciem pokarmowym. Zatrucia pokarmowe powodowane są przez bakterie.

Jakie bakterie wywołują zatrucia pokarmowe?
„Lubią” one te same produkty, co my: mięso, drób, jogurty, owoce, kefiry. W niektórych sytuacjach trudno jest się przed nimi ustrzec, a później... Zamiast smakołyków przez kilka dni jesteśmy w stanie spożywać tylko wodę.

Salmonella

Jedną z bakterii wywołujących zatrucia pokarmowe, jest salmonella. Jest też ona chyba najbardziej „sławną” bakterią odpowiedzialną za tą dolegliwość. Znaleźć ją można na niedogotowanym drobiu oraz w surowych jajkach. Szczególnie latem groźne jest jedzenie jajek na miękko, kogla-mogla oraz tych wszystkich produktów, w których mogą być dodane surowe jajka, np. serniki na zimno, rurki z kremem, niektóre lody.

Gdy pałeczki salmonelli dostaną się do jelit, rozmnażają się i wytwarzają toksyny. Objawy następują po 36-48 godzinach. Chory będzie skarżył się na ostry nieżyt żołądkowo – jelitowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka. Niekiedy także skutkami zatrucia jest gorączka, bóle głowy i mięśni.

W przypadku podejrzenia zatrucia salmonellą, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.


Clostridium botulinum

Bakteria clostridium botulininu odpowiedzialna jest za wytwarzanie silnych toksyn (jad kiełbasiany). Można się zarazić, jedząc nieodpowiednio wysterylizowane konserwy mięsne i rybne, niedopieczone mięsa i ryby, pozostawione w temperaturze otoczenia.


Objawy zatrucia są widoczne po kilku bądź kilkunastu godzinach. Są to silne wymioty, bóle brzucha osłabienie, podwójne widzenie, poszerzenie źrenic, suchość, chrypka, trudności w połykaniu i oddychaniu. Może dojść nawet do porażenia nerwów, zatrzymania akcji serca i śmierci, dlatego też w przypadku podejrzenia zatrucia jadem kiełbasianym trzeba natychmiast jechać do szpitala.

Shigella

Bakterie Shigella można znaleźć np. w źle przechowywanym mleku. Wywołują one tzw. czerwonkę bakteryjną. Objawy następują po 2-7 dniach i są to: bóle brzucha, biegunka z domieszką krwi, a czasem ropy. Zakażenie może być bardzo niebezpieczne, dlatego trzeba jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

Gronkowce

Gronkowce bardzo łatwo namnażają się w lodach, ciastkach z kremem i budyniem, jajkach, sałatkach garmażeryjnych,mleku, nabiale, mielonych kotletach, surowym mięsie (np. tatarze).

Gronkowce powodują silnie trującą toksynę, której nie niszczy gotowanie. Daje ona szybko o sobie znać, nawet już po 1-6 godzinach. Początkowo objawami są intensywne wymioty, bóle brzucha, biegunka.

Zakażenie gronkowcem jest niebezpieczne, w jego przypadku konieczne jest leczenie.

Listeria

Listeria może namnażać się w mleku, serach, surowych warzywach, wędlinach, mięsie, rybach. Do rozmnażania potrzebna jest jej niska temperatura, taka np. jaka panuje w lodówce.

Objawy zakażenie przypominają grypę i są to: wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów. Pojawiają się w czasie od 4 godzin do kilku dni po zjedzeniu zarażonych pokarmów.

Zatrucie bakteriami Listeria jest szczególne niebezpieczne dla kobiet w ciąży (płód może zostać uszkodzony), niemowląt i osób starszych.

Autor:

Angelika Szkuta

Komentarze do: Jakie bakterie wywołują zatrucia pokarmowe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz