Szukaj

Jak śpią śląskie pary?

Podziel się
Komentarze0

Mężczyźni wysypiają się lepiej od kobiet i wolą spać po lewej stronie. Panie natomiast zdecydowanie częściej niż mężczyźni wolą chłodną temperaturę w sypialni. Obie płcie lubią natomiast spać na boku lub na brzuchu – takie wnioski można wysnuć z sondażu przeprowadzonego przez IKEA Katowice*.


- Średnio spędzamy 1/3 naszego życia w łóżku, więc komfort wygoda naszego łóżka jest bardzo ważny. Przed Walentynkami postanowiliśmy zbadać jak Śląskie pary robiące u nas zakupy, się wysypiają i jakie mają preferencje odnośnie snu. Doradzamy też jak dobrać właściwy materac, byśmy rano budzili się wypoczęci i wyspani – mówi Monika Kosakiewicz z IKEA Katowice, gdzie do 3 marca można uzyskać darmową poradę od profesjonalnego fizjoterapeuty, jak wybrać właściwy materac.

Według wyników sondażu, 65 proc. kobiet, które śpi ze swoim partnerem, stwierdziło, że woli leżeć po prawej stronie. Większość panów (59 proc.) preferuję lewą stronę, więc pary raczej rzadko kłócą się o wybór miejsca w łóżku. 69 proc. respondentek najchętniej zasypia w lekko chłodnym pomieszczeniu. Panowie równie komfortowo co w chłodzie, czują się w temperaturze pokojowej. Miłośników ciepłej sypialni było niewielu. Ulubioną pozycją do spania, jest pozycja na boku. Takie preferencje mają zarówno panowie (59 proc. ankietowanych), jak i panie (48 proc.). Wiele osób lubi też spać na brzuchu (34 proc. pań i 29 proc. panów).  Co ciekawe niewiele z nas lubi przytulać się do swojego partnera w czasie snu.

Pomimo tego, że co trzeci mężczyzna uważa, że śpi krócej od żony, aż 60 proc. z nich twierdzi, że lepiej od partnerki się wysypia. Panie miały natomiast nieco inne spostrzeżenia, gdyż stwierdziły, że to one śpią krócej (41 proc.). Potwierdziły jedynie, że ich partnerzy lepiej się wysypiają (38 proc.).  Na pytanie „ czy się wysypiasz” twierdząco odpowiedziało aż 71 proc. mężczyzn, a kobiet tylko 35 proc.

Twardy materac to twardy sen?

Polacy nie wiedzą czym się kierować przy zakupie materaca lub kierują się nieprawdziwymi mitami, jak np. tym, że na bolące plecy najlepszy jest bardzo twardy materac, a osoby lżejsze, muszą mieć materac bardzo miękki. Prawdą jest natomiast to, że przy zakupie materaca najistotniejszy jest wybór odpowiedniej twardości.


Przede wszystkim trzeba materac przetestować i się na nim położyć. Duże znaczenie ma nasze subiektywne odczucie komfortu, ale są też pewny obiektywne zasady, które pozwolą nam wykluczyć kilka modeli z selekcji. Jeśli wkładając rękę pod plecy mamy za duży luz, lub też w ogóle nie możemy włożyć ręki, oznacza to, że materac jest zbyt twardy lub zbyt miękki – mówi Grzegorz Szmajda z Centrum Aktywności Ruchowej EMJOT, fizjoterapeuta udzielający porad dotyczących wyboru materaca w IKEA Katowice.

Leżąc na zbyt twardym łóżku, nasze ciało opiera się na dwóch punktach – ramionach i biodrach – a wtedy kręgosłup „zapada” się i jest nam niewygodnie. Dodatkowo w miejscach, gdzie kości są osłaniane tylko przez skórę (np. łokieć, kość krzyżowa, potylica), może dochodzić do ograniczania przepływu krwi. Wtedy mózg podejmuje automatyczną decyzję o zmianie pozycji. Z tego wynikać może całonocne przewracanie się z boku na bok i niewyspanie. -  Jeśli natomiast materac jest za miękki to wtedy biodra się zapadają i dochodzi do ocierania się powierzchni stawowych – wyjaśnia Grzegorz Szmajda.


Co prawda zakup właściwego materaca nie wyleczy naszych problemów z kręgosłupem, ani też ich nie spowoduje, ale może pogłębić te dolegliwości, które powstały na skutek prowadzenia siedzącego lub niezdrowego dla kręgosłupa trybu życia.

Jaki kupisz materac, tak się wyśpisz!

Gdy już dobierzemy właściwą twardość, należy wybrać odpowiedni materiał. Najtańsze, ale też najmniej komfortowe są materace sprężynowe bonelowe. W tym przypadku ciężar nie rozkłada się równomiernie i tworzą się „niecki” tam, gdzie znajdują się cięższe partie ciała, np. biodra. Lepszą opcją będą materace sprężynowe kieszeniowe. W tym przypadku sprężyny pracują oddzielnie i dopasowują się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Materac „reaguje”  tam, gdzie jest większy nacisk. Są troszkę droższe, ale zdecydowanie wygodniejsze.

Podobne właściwości dopasowujące mają materace piankowe. Ich żywotność jest jednak gorsza, więc są zalecane raczej osobom lekkim i dzieciom. W przypadku osób cięższych może dochodzić nawet do sytuacji, w których kręgosłup dotyka stelaża łóżka, a wtedy sen nie jest przyjemny.

Najbardziej zaawansowane są materace lateksowe. Bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała i zapewniają wsparcie dla poszczególnych odcinków kręgosłupa. Ich największym atutem jest aspekt higieniczny. Materac lateksowy pozwala na odprowadzenie wilgoci i nie tworzą się na nim warunki do rozwoju roztoczy i bakterii. Jest zatem zalecany alergikom.

W przypadku par, w których jest duża różnica wagi, niekoniecznie trzeba kupować dwa różne materace. Te lepszej jakości dostosowują się do ciała miejscowo, więc nie należy się obawiać, że lżejsza osoba „wpadnie” do zagłębienia spowodowanego przez partnera. Nie zawsze też twardość materaca musi być większa dla cięższej osoby. – Trzeba się położyć i ocenić. Jeśli czujemy tylko niewielki dyskomfort możemy na swoją połówkę dokupić matę lateksową albo z pianki termoplastycznej – podsumowuje rehabilitant z firmy EMJOT udzielający porad dotyczących zasad dobrego snu w IKEA Katowice.


*Sondaż został przeprowadzony na grupie 141 osób w dniu 1 lutego 2013 w IKEA Katowice.

Komentarze do: Jak śpią śląskie pary?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz