Szukaj

Jak radzić sobie z potliwością dłoni i stóp?

Podziel się
Komentarze1

Nadmierne pocenie się dłoni i stóp często świadczy o występowaniu różnych chorób, takich jak nadczynność tarczycy, naczyniowe bóle głowy czy cukrzyca. Zdarzają się jednak przypadki, w których nadmierna potliwość pojawia się samoistnie. Jak radzić sobie z tym niezręcznym problemem?

Jak radzić sobie z potliwością dłoni i stóp?

Nadmierna potliwość dłoni i stóp może mieć uwarunkowania genetyczne. Zdarzają się przypadki, w których jej pojawienie się związane jest z pewnymi stanami emocjonalnymi, takimi jak lęk czy zdenerwowanie. Potliwość dłoni i stóp przede wszystkim powoduje dyskomfort, stąd też stanowi uciążliwy problem dla wielu osób. Brak podjęcia leczenia nadpotliwości może spowodować rozwój grzybicy lub bakteryjnej infekcji skóry.

Czym jest nadpotliwość?


Problem nadpotliwości pojawia się u wielu osób niezależnie od wieku. Podstawowym objawem jest obfity, lejący pot. Osoby cierpiące na tę dolegliwość mają nieustannie wilgotne stopy, dłonie, pachy oraz czoło, co przyczynia się dodatkowo do powstania problemów natury psychologicznej. Osoby zmagające się z takim schorzeniem z reguły unikają towarzystwa innych ludzi.

Leczenie


W przypadku, gdy dolegliwość związana jest z chorobami ogólnoustrojowymi, konieczne jest wyleczenie choroby podstawowej. Jeśli jednak problem wystąpił samoistnie, warto zacząć korzystać z preparatów przeciw poceniu (pudry, antyperspiranty, kremy, maści). Zdarza się jednak, że takie środki okazują się mało skuteczne. Jednym z rozwiązań tej niemiłej przypadłości jest podskórne wstrzykiwanie toksyny botulinowej w pocące się miejsca. Substancja pozwala ograniczyć wydzielanie potu i zablokować zakończenia nerwowe, które dochodzą do gruczołów potowych. Zachodzi konieczność powtarzania zabiegu co 9 miesięcy.


W niektórych gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych dostępne są zabiegi przeznaczone dla osób zmagających się z nadmierną potliwością.

Inne sposoby na pocenie się nóg

  • codzienna higiena
Istotnym elementem jest codzienna higiena. Należy codziennie myć i dokładnie osuszać przestrzenie między palcami. Warto także myć stopy nawet kilka razy dziennie.
  • obuwie skórzane
Osoby zmagające się z nadpotliwością powinny zwrócić uwagę na wybierane obuwie. Najlepiej kupować buty z naturalnych i przewiewnych materiałów. Obuwie powinno być wietrzone po każdorazowym użytku. Najlepiej nosić buty co drugi dzień, na przemian z inną parą. Niewskazane jest noszenie obuwia sportowego, które zwiększa potliwość stóp oraz butów na wysokim obcasie, które również działają niekorzystnie.
  • peeling stóp
Nie należy zapominać o pielęgnacji stóp. Warto raz na jakiś czas wykonać peeling, który pozwoli usunąć zrogowaciały naskórek oraz mikroorganizmy, które się w nim znajdują.
  • kosmetyki
Środki do pielęgnacji powinny być dobierane indywidualnie. Najlepiej skorzystać z porad dermatologa przed zakupem jakiegokolwiek kosmetyku.
  • nawyki żywieniowe
Istotne są również nasze nawyki żywieniowe. Zachodzi konieczność zrezygnowania ze spożywania ostrych przypraw i tłuszczy. Codzienna dieta powinna być bogata w różne owoce i warzywa, co wpływa korzystnie na funkcjonowania całego organizmu.

Komentarze do: Jak radzić sobie z potliwością dłoni i stóp? (1)

D0minik
D0minik 27-02-2019 10:47

Jak radzić sobie z potliwością dłoni i stóp?

1

Poradzić sobie zawsze można ale z wykorzystaniem leczenia. Fajna sprawa aby np używać środki które mogą stłumić pocenie jak np kremy talki cczy inne środki ale to nie działa dobrze na silną potliwość. Ja leczyłem się za ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze