Szukaj

Jak niebezpieczna jest naprawdę zgaga?

Podziel się
Komentarze6

Częste i dość silne odbijanie się oraz zgaga – to typowe symptomy choroby refluksowej przełyku. Te dolegliwości mogą przeszkadzać podczas snu oraz w ogólnie pojętym dobrym samopoczuciu. Choroba ta może prowadzić do zapalenia przełyku. Jest to często bardzo bolesne i musi być leczone medycznie.Refluksowa choroba przełyku może na dłuższą metę prowadzić do innych chorób, takich jak astma czy rak, które to mogą być wywoływane kwaśną czkawką.

Wracające z żołądka do przełyku, kwaśna treść żołądka może niszczyć śluzówkę. Podobnie działać może także prowadzący do żołądka przełyk, poprzez dostarczanie pozostałym organom agresywnych kwasów.

Występujące przez długi czas ataki kwaśności mogą powodować syndrom Barretta, pierwszy stopień raka przełyku. Pacjenci, którzy przez dłuższy czas uskarżają się na zgagę, powinni częściej udawać się na endoskopię żołądka i przełyku, aby sprawdzać zmiany komórkowe oraz ewentualnie usuwać je poprzez operacje endoskopowe.

Jak często zgaga może prowadzić do zachorowań na raka?

„Wczesne zdiagnozowanie refluksowej choroby przełyku może wiele osób uchronić przed zachorowaniem na raka przełyku” – mówi Andreas Waltering z IQWiG (Instytut Jakości i Skuteczności w Opiece Medycznej).


Choroba refluksowa  z biegiem czasu, lecz rzadko, może spowodować zmiany śluzówki w przełyku i dlatego prowadzi do choroby Barretta.

„Ale, osoby z chorobą Barretta rzadko chorują na raka. W ciągu ostatnich 10 lat była to jedna osoba na 1000 zachorowań” – uspokaja Waltering. I rzeczywiście: duńscy naukowcy przedstawili w 2011 roku badania, z którym wynikała że 10 lat temu na 1000 zachorować, 10 osób cierpiało na raka”

W Niemczech na chorobę refleksową żołądka cierpi ok. 30% społeczeństwa. Od 60 do 90% z nich uskarża się na dolegliwości już od wielu lat.

Więc co powoduje kwaśność żołądka?

„Jest inaczej niż w przekonaniu wielu osób. Nie jest po prostu tak, że to jedynie obfite posiłki są tego przyczyną” - tłumaczy lekarz.

Także i ciężar czy schylanie się może do tego prowadzić. Jest wiele powodów, np. złe odżywianie się, za dużo jedzenia na raz, za częste spożywanie słodyczy czy tłuste potrawy, alkohol, kwaśne napoje… Jest wiele produktów mogących wywołał zgagę.

O tym, jaki lek lub leczenie może pomóc, decyduje przypadek. Czasami mogą być to tabletki, zmiana sposobu odżywiania się lub operacja.

Ważne jest jednak, aby nie lekceważyć częstych ataków zgagi i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

„Może to nas uchronić przed gorszymi dolegliwościami w przyszłości” – podkreśla Waltering.

Komentarze do: Jak niebezpieczna jest naprawdę zgaga? (6)

Mruk
Mruk 21-02-2016 20:06

Co pomaga na odbijanie zgniłym jajem?

6

Mam dość męczący problem, bo odbija mi się od jakiegoś miesiąca zgniłym jajem. Nie jest to przyjemne, zwłaszcza jak jestem z dziewczyną np. Co na to pomaga? Jakieś tabletki czy są jakieś inne sposoby?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze