Szukaj

Internet a zdrowie. Nowatorska aplikacja pomocą dla pacjenta i lekarza

Podziel się
Komentarze0

Liczba chorych na astmę w naszym kraju sięga już 4 milionów  i może nadal rosnąć. Choć ta przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych wciąż przeraża, coraz skuteczniejsze leki, coraz nowocześniejsze terapie pozwalają żyć pełnią życia i realizować się w każdej dziedzinie. Dowodzą tego m.in. przykłady znanych biegaczek narciarskich, światowej klasy piłkarza, czy innych utytułowanych sportowców. Wszyscy oni cierpią na astmę oskrzelową.  Jedynym warunkiem spełnienia nawet sportowych marzeń mimo astmy jest dobra kontrola choroby. A z tym wśród populacji pacjentów nie jest najlepiej. Szacuje się, że nawet do 75 procent chorych może cierpieć z powodu powtarzających się zaostrzeń astmy, niejednokrotnie wymagających hospitalizacji. Za jedną z głównych przyczyn takich problemów uznaje się właśnie niedostateczną kontrolę astmy. Teraz wszyscy pacjenci w Polsce mają szansę poprawić jakość życia dzięki specjalnemu programowi wsparcia, wykorzystującemu najnowocześniejsze techniki komunikacji. Warunkiem zapanowania nad chorobą jest bowiem wiedza o niej, świadomość czynników wpływających na stan zdrowia, umiejętność wykorzystania tych informacji i dobra komunikacja z lekarzem. W tym wszystkim może pomóc program MojaAstma.

www.mojaastma.pl

MojaAstma to program wsparcia dla chorych na astmę - prosta w obsłudze, darmowa aplikacja, z której można korzystać mając jakiekolwiek urządzenie z dostępem do Internetu. Wystarczy zalogować się na stronie www.mojaastma.pl. Już od stycznia 2013 roku można będzie też pobrać darmową aplikację MojaAstma z App Store lub Google Play.

Program MojaAstma został opracowany przez firmę GlaxoSmithKline z pomocą grupy wybitnych polskich oraz brytyjskich ekspertów – lekarzy, naukowców, osób zajmujących się edukacją zdrowotną. W Polsce wdrażany jest pod okiem znamienitych ekspertów z dziedziny chorób płuc: prof. Bolesława Samolińskiego - Prezydenta Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego,  prof. Piotra Kuny - Prezydenta Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w latach 2006-2009 oraz dr Piotra Dąbrowieckiego - Przewodniczącego Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Program jest przeznaczony dla wszystkich chorych na astmę, którzy ukończyli 12 lat.  

Informacja zawsze i wszędzie

Stały i szybki dostęp do wiedzy o astmie  dla każdej osoby cierpiącej na tę chorobę jest bezcenny. Informacja daje władzę – także nad chorobą. W ciągłym pośpiechu nie mamy czasu na studiowanie broszur i naukowych publikacji. Potrzebnych nam wiadomościszukamy dziś najczęściej w Internecie, lecz „Doktor Google” czasem bardziej szkodzi niż pomaga. Tymczasem program MojaAstma zapewnia błyskawiczny dostęp przez Internet do informacji przydatnych w codziennym życiu, ale też rzetelnych, przygotowanych przez specjalistów. Dzięki takiej wiedzy nie tylko łatwiej dbać o siebie, zapobiegać sytuacjom, które mogą zaostrzyć objawy astmy, ale też lepiej je interpretować i reagować odpowiednio do skali problemu.


Pod adresem www.mojaastma.pl każdy znajdzie informacje pomagające lepiej rozumieć chorobę i przyczyny nasilania się jej objawów, wskazówki ułatwiające samokontrolę astmy, a nawet lokalne (dla wielu różnych miast w Polsce) informacje o pogodzie, pyleniu roślin i zanieczyszczeniu powietrza, czyli czynnikach mogących zaostrzać jej przebieg.
Program „MojaAstma” zawiera wiele przydatnych funkcji, zapewnia także interaktywność.  Na przykład dzięki odpowiedzi na kilka sprofilowanych pytań dotyczących przestrzegania zaleceń lekarskich, pacjent może bezpośrednio na swój adres e-mail lub na telefon komórkowy otrzymać porady  dobrane indywidualnie do jego potrzeb.


Test Kontroli Astmy

Jedną z istotniejszych funkcji on-line programu jest Test Kontroli Astmy (ACT), oceniający m.in. nasilenie objawów i pozwalający na bieżąco monitorować poziom kontroli choroby.
Pacjent, logując się na stronie www programu lub korzystając z aplikacji mobilnej, odpowiada w teście na pięć pytań odzwierciedlających najczęstsze problemy – duszność, dolegliwości nocne, spadek wydolności fizycznej i konieczność sięgania po leki działające doraźnie. Swoje samopoczucie pacjent ocenia w skali od 1 do 5, a suma punktów daje obraz ogólnej kondycji. Im mniej punktów, tym gorzej.

Takiej samooceny każdy pacjent powinien dokonać przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki programowi MojaAstma nikt nie musi już prowadzić papierowego dzienniczka objawów – co zresztą i tak niewielu robi. Wystarczy z programu wydrukować gotowe raporty  (wykorzystujące zanotowane przez chorego obserwacje), a potem przekazać je lekarzowi podczas wizyty w gabinecie.  Jeśli między wizytami suma punktów z testu kontroli astmy okaże się niska, pacjent otrzymuje sygnał, iż powinien wcześniej odwiedzić lekarza.

Co więcej, zarówno wyniki testu z ostatnich trzech miesięcy, jak i wykres samopoczucia
z kilku tygodni obserwacji pacjent może w każdym momencie przesłać lekarzowi w wersji elektronicznej pod wskazany adres e-mailowy, umożliwiając mu szybszą reakcję na pojawiające się problemy. 

Bilans zysków

Program MojaAstma to:
-  wiedza,
-  wskazówki ułatwiające samoopiekę i codzienne życie z astmą,
-  samokontrola i aktywne uczestnictwo w procesie leczenia,
- możliwość regularnego informowania lekarza o samopoczuciu, z każdego miejsca i o każdej porze, czyli: większa odpowiedzialność za własne zdrowie.


Jeśli ktoś sam zatroszczy się o siebie – a dzięki programowi MojaAstma staje się to znacznie łatwiejsze – lekarzowi także łatwiej będzie podejmować odpowiednie decyzje dotyczące leczenia. To pozwoli na lepszą kontrolę choroby i życie na pełnym oddechu!

Komentarze do: Internet a zdrowie. Nowatorska aplikacja pomocą dla pacjenta i lekarza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz