Szukaj

Inteligencja zależna od genu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy odkryli gen łączący inteligencję i rozmiar tzw. „szarej substancji” w mózgu. Odkrycie może pomóc w dalszych pracach nad zrozumieniem dlaczego niektórzy ludzie mają problemy z nauką.

Problemy z nauką? To wina kory mózgowej

Międzynarodowa grupa specjalistów analizowała próbki DNA i skany mózgu ponad 1500 zdrowych czternastolatków. Nastolatkowie byli poddawani także licznym testom, które miały określić  poziom ich inteligencji werbalnej i niewerbalnej. Naukowcy skupili się na zbadaniu ich kory mózgowej, najbardziej zewnętrznej strukturze mózgu, która odgrywa ważną rolę w procesach zapamiętywania i skupienia uwagi, a także wpływa na świadomość percepcyjną, myśli, język i zdolności poznawcze. Następnie przeanalizowano ponad 54 tys. genów zaangażowanych w rozwój mózgu i odkryto, że nastolatkowie o określonej mutacji genowej, którzy wypadli na testach gorzej niż ich koledzy, mają mają cieńszą korę w lewej półkuli mózgowej. Odkrycie może pomóc naukowcom w dalszych badaniach nad biologicznymi przyczynami wielu chorób psychicznych jak schizofrenia i autyzm, gdyż cierpiący na te dolegliwości mają zwykle zaburzenia czynności poznawczych.

Gen wiedzy

Mutację odkrytą przez grupę specjalistów Desrivieres' powoduje gen znany jako NPTN, który koduje białko działające na synapsach neuronów i tym samym wpływa na komunikację komórek mózgu. By dodatkowo potwierdzić swoje odkrycie, naukowcy przebadali gen NPTN w komórkach mysiego i ludzkiego mózgu i zauważyli różnice w jego funkcjonowaniu w lewej i prawej półkuli. Wyniki tego eksperymentu sugerują, że lewa półkula może być bardziej wrażliwa na efekty mutacji NPTN, a kłopoty w przyswajaniu wiedzy mogą się wiązać ze zbyt małą aktywnością NPTN w niektórych miejscach lewej półkuli mózgu.

Monika Kachniarz

Komentarze do: Inteligencja zależna od genu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz