Szukaj

Holandia: hipnoza sprzyja procesowi wyzdrowienia

Podziel się
Komentarze0

Hipnoza połączona ze znieczuleniem miejscowym może sprzyjać procesowi wyzdrowienia u pacjentów, którzy przeszli przez operację chirurgiczną. Tak przynajmniej pokazuje badanie przeprowadzone przez badaczy belgijskich, którego rezultaty zostały zaprezentowane w czasie ostatniego europejskiego kongresu anestezjologów, w Amsterdamie, w Holandii.Badacze z katolickiego uniwersytetu w Louvain ocenili dwie grupy pacjentów: w pierwszej grupie, pacjenci przeszli operację usunięcia gruczołu tarczycy, a w drugiej grupie, pacjenci przeszli operację chirurgiczną z powodu raka piersi.

W tym ostatnim przypadku, 18 kobiet na 78 zostało zahipnotyzowanych oraz dostało znieczulenie miejscowe, podczas gdy pozostałe otrzymały znieczulenie ogólne.

Badanie wykazało, że u kobiet zahipnotyzowanych, można było uciekać się do pomocy mniejszych dawek lekarstwa, a także – ich pobyt w szpitalu został skrócony.


Jeśli chodzi o ablację gruczołu tarczycowego, 18 pacjentów zostało zahipnotyzowanych i otrzymało znieczulenie miejscowe, podczas gdy 36 pozostałych otrzymało znieczulenie ogólne. Rezultaty były takie same jak te, zaobserwowane w przypadku raka piersi.

Poza tym, iż pozwoliło to na używanie mniejszej ilości leków oraz na szybszy powrót do zdrowia, to fakt, iż można było uniknąć znieczulenia ogólnego w przypadku raka piersi, jest szczególnie interesujący.

W rzeczywistości, znieczulenie lokalne redukuje stres organizmu w reakcji na operację chirurgiczną i może w ten sposób zmniejszać ryzyko ewentualnego rozprzestrzeniania się metastaz, wyjaśnia badaczka, pani Fabienne Roelants.

Nie znamy jeszcze dokładnego mechanizmu, który sprawia, iż hipnoza zmniejsza postrzeganie bólu, ale to co wiemy, to fakt, iż to działa,
podsumowuje uczona.

Komentarze do: Holandia: hipnoza sprzyja procesowi wyzdrowienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz