Szukaj

Halucynacje Chopina prawdopodobnie wywoływane przez padaczkę

Podziel się
Komentarze0

Źródłem halucynacji naszego wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina była najprawdopodobniej padaczka - twierdzą naukowcy.


Eksperci przeprowadzający badania na ten temat doszli do wniosku, że Chopin miał padaczkę skroniową. Założenie to opierają na analizie jego własnych opisów swoich halucynacji - wliczając opis „kohorty duchów” - jak również na relacjach jego uczniów i przyjaciół, takich jak George Sand, na temat jego życia.

Pewnego razu zdarzyło się, że Chopin nagle przerwał koncert i opuścił scenę po tym, jak rzekomo ujrzał stwory wyłaniające się z fortepianu.

Obszernie udokumentowane napady melancholii Chopina zostały przypisane do choroby afektywnej dwubiegunowej lub depresji klinicznej, jednak ogromna ilość halucynacji najwyraźniej została zbagatelizowana - powiedział dr Manuel Vazquez Caruncho ze szpitala Xeral-Calde w Lugo w Hiszpanii.


Autorzy badania rozważyli wiele możliwych przyczyn halucynacji i ostatecznie ustalili, że najprawdopodobniej spowodowane były one padaczką skroniową. Choroba ta może prowadzić do złożonych omamów wzrokowych, które zazwyczaj są krótkie i fragmentaryczne - tak jak opisywał je Chopin.

W czasach współczesnych Chipinowi wiedza na temat padaczki była bardzo ograniczona, a choroba mogła być w łatwy sposób pominięta przez lekarzy - zauważają naukowcy.

Chopin nękany był przez choroby przez całe swoje życie i zmarł w 1849 roku, mając 39 lat, w wyniku przewlekłej choroby płuc - prawdopodobnie mukowiscydozy.

Wyniki badania opublikowano 24 stycznia w internetowym wydaniu czasopisma Medical Humanities.

Komentarze do: Halucynacje Chopina prawdopodobnie wywoływane przez padaczkę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz