Szukaj

Hałas może poważnie szkodzić zdrowiu!

Podziel się
Komentarze0

Francuska Akademia Medycyny ostrzega - obecnie dwóch Francuzów na trzech cierpi z powodu hałasu. Co więcej, jak twierdzą eksperci, wpływ na zdrowie ludzkie tego czynnika jest ogromny, gdyż hałas naprawdę szkodzi zdrowiu. W ostatnim raporcie, opublikowanym przez Francuską Akademię Medycyny, specjaliści szczegółowo przedstawiają negatywne konsekwencje zdrowotne związane z ekspozycją na hałas.Profesor François Legent, autor raportu, mówi - Nie doceniamy znaczenia hałasu. Kiedy pytamy Francuzów, dwóch na trzech skarży się na hałas w pobliżu swojego domostwa, do tego stopnia, że 15% planuje przeprowadzkę. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców Paryża. Ale nikt nie patrzy na to w kontekście zdrowotnym.

Hałas, niezależnie od tego, czy chodzi o zgiełk w domu, czy też o zgiełk związany z różnymi zajęciami czy pracami, jest przyczyną wielu dolegliwości.

W odpowiedzi na stymulację akustyczną, ludzki organizm zachowuje się tak, jakby reagował na agresję fizyczną bądź psychiczną. A jeżeli hałas się utrzymuje bądź powtarza, taka stymulacja namnaża odpowiedzi organizmu, który w ostatecznym rozrachunku dosłownie pada z wyczerpania, a jego mechanizmy obronne ulegają osłabieniu.

Hałas ma również działanie na nasz sen i to już od poziomu 45 decybeli. Może więc powodować, że dłużej zasypiamy, że budzimy się w nocy, że cierpimy na bezsenność, co ma potem długofalowe konsekwencje.

Francuscy specjaliści przywołują tutaj drażliwość, niepokój, chroniczne zmęczenie, spadek motywacji i wydolności oraz smutek. W ciągu dnia, spadek czujności jest odpowiedzialny za znacznie częstsze wypadki drogowe.

Hałas przyśpiesza rytm bicia serca. U ludzi, którzy są przewlekle narażeni na bardzo duży zgiełk, mogą pojawić się zaburzenia sercowo-naczyniowe, takie jak nadciśnienie tętnicze.


Jak stwierdził raport Parlamentu Francuskiego z czerwca 2011 roku, hałas może być odpowiedzialny za 3% zgonów z powodu sercowych chorób ischemicznych, takich jak zawał mięśnia sercowego.

Jak podaje Instytut IPES (Institut de prévention et d'éducation pour la santé), Francuzi skarżą się przede wszystkim na uciążliwość hałasu, która budzi uczucie dyskomfortu, podrażnienie i stres.

Hałas przyśpiesza rozwój zaburzeń umysłowych

- Trzeba również brać pod uwagę subiektywne pojęcie hałasu - przypomina prof. Legent. - Ponieważ sposób, w jaki hałas postrzegamy, bardziej zależy od jego kontekstu niż intensywności. Kobietom generalnie hałas bardziej przeszkadza, zarówno w dzień, jak i w nocy. A osoby żyjące same są bardziej na niego wrażliwe niż osoby żyjące w parach.

Nawet jeżeli hałas nie jest postrzegany jako bezpośrednia przyczyna choroby umysłowej, Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje na podstawie przeprowadzonych badań, że hałas może przyśpieszać i zaostrzać rozwój uśpionych zaburzeń psychicznych oraz chorób pozostających w fazie przedklinicznej.

Naukowcy stwierdzili przede wszystkim wpływ hałasu na poziom agresji oraz koncentracji.

- Dzisiaj, we Francji, przepisy dotyczące hałasów z sąsiedztwa są bardzo kompletne - przypomina prof. Legent. - Ale ciężko je wdrożyć do życia codziennego.

Akademia Medycyny naciska przede wszystkim na informowanie i uwrażliwianie opinii publicznej. Eksperci zalecają też, aby informować potencjalnych klientów na temat sytuacji akustycznej i hałasu danego lokalu w momencie jego sprzedaży.

Komentarze do: Hałas może poważnie szkodzić zdrowiu!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz