Szukaj

Gry video reorganizują mózg!

Podziel się
Komentarze0

Ekipa naukowców udowodniła naukowo, że intensywne praktykowanie gier video rozwija zdolności wizualno-motoryczne, które są zdolnościami charakterystycznymi dla każdego dobrego chirurga. Mózg jest organem najbardziej złożonym w całym ciele ludzkim. Dziś jest już jasne, że jego plastyczność jest bardzo duża. Na przykład, człowiek praworęczny, który traci swoje prawe ramię, bardzo szybko nabiera zdolności pisania lewą ręką, nawet gdy wcześniej był do tego zupełnie niezdolny.Jeszcze bardziej zadziwiajacego odkrycia dokonali lekarze w 2007 roku: mężczyzna o zdolnościach intelektualnych prawie całkowicie normalnych, żył z mózgiem spłaszczonym pod wewnętrzną powierzchnią czaszki, a więc z ogromną próżnią na miejscu mózgu. Ten organ jest więc obdarzony ogromną plastycznością, zdolną do zaadaptowania się i rozwijania różnych zdolności dzięki ćwiczeniom.

Badania nad wpływem gier na zdolności mentalne

Jeśli więc myślicie, że wasz nastolatek nie ma przed sobą żadnej przyszłości, ponieważ tkwi przed ekranem telewizora grając w gry video, całkowicie się mylicie. Aby to udowodnić, młodzi mężczyźni w wieku dwudziestu lat zostali włączeni do bardzo poważnego badnia. Trzynastu spośród nich zostało wybranych dlatego, iż grali conajmniej przez 4 godziny tygodniowo, przez okres conajmniej trzech lat. Zostali oni porównania z trzynastką innych młodych ludzi, którzy mieli o wiele mniejsze doświadzenie w tej dziedzinie.


Wszyscy ci mężczyźni zostali umieszczeni w urządzeniu do wykonywania rezonansu magnetycznego (IRM), w celu przeanalizowania ich aktywności mózgowej, kiedy byli w trakcie wykonywania zadań wizualno-motorycznych o rosnącym stopniu trudności. Celem było określenie wpływu regularnego grania w gry video na rozwój zdolności umysłowych, które mogą zostać użyte w innym kontekście.

Reorganizacja sieci mózgowej wizualno-motorycznej

Poprzednie badania pozwoliły wcześniej wykazać, że gry video najlepiej opracowane (a więc nie Tetris), pozwalały poprawić widzenie. Według nowego artykułu opublikowanego w dzienniku Cortex, stosowanie gier video pozwala także przeorganizować sieć mózgową odpowiedzialną za koordynację wzrokowo-motoryczną. W rzeczywistości, doświadczenia przeprowadzone przez badaczy z Centre for Vision Research przy Uniwersytecie w York, wykazały, że gracze najmniej doświadczeni używali głównie płatu ciemieniowego (z tyłu płatu czołowego), czyli regionu mózgu biorącego udział w koordynacji oka i ręki. Natomiast, gracze najbardziej doświadczeni używali dodatkowo płata przedczołowego, czyli małej strefy usytuowanej na przedzie głowy, która jest odpowiedzialna za procesy adaptacji oraz za podejmowanie decyzji.

Aby lepiej sprecyzować te wyniki, naukowcy teraz chcieliby określić możliwe różnice między graczami grającymi w różne rodzaje gier, albo między kobietami i mężczyznami, a także, czy różnice są proporcjonalne do czasu spędzonego na graniu. Być może, wkrótce prace te pozwolą lepiej zrozumieć niewydolność płatów mózgowych osób dotkniętych chorobami neurodegeneracyjnymi (takimi jak choroba Alzheimera), które są niezdolne do wykonywania prostych zadań wizualno-motorycznych.

Komentarze do: Gry video reorganizują mózg!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz