Szukaj

Gigantyczne lasy znikają

Podziel się
Komentarze0

Wielkie, gigantyczne drzewa mogą zniknąć z powodu fragmentacji lasów, licznych susz oraz chorób, jak stwierdzają badacze australijscy. Giganci pośród drzew prezentują dziś niecałe 2% wszystkich drzew w danym lesie. Ale mogą one zawierać aż do 25% totalnej biomasy i są niezbędne dla dobrego zdrowia lasu, ponieważ produkują one duże nasiona.Tak przynajmniej pokazuje całkiem nowe, duże badanie przeprowadzone w Amazonii, w Ameryce Centralnej, a także w Afryce.

Badanie to jednocześnie alarmuje na temat przyszłości tych gigantycznych roślin. W rzeczywistości, jeżeli nawet drzewa te potrafiły się przystosować bez większych problemów do wieków burz, do wszelkiego rodzaju niszczycieli i do ekstremalnych warunków klimatycznych, to pokazują one zadziwiającą wrażliwość, o wiele większą niż inne drzewa, na zagrożenia, które aktualnie ciążą nad naszą planetą.

Wysokie i grube sztywne pnie mogą uczynić je szczególnie podatnymi na wykorzenienie i na pęknięcia na skraju lasu, gdzie zawirowania wiatru wzrastają, jak powiedział William Laurance, profesor badań na Uniwersytecie James Cook w Cairns w Australii, cytowany przez magazyn naukowy New Scientist.


Dlaczego stare drzewa są tak ważne?

Niewiele gatunków roślin ma tę zdolność genetyczną do wysokiego wzrastania. Potrzebują one bowiem naprawdę optymalnych warunków, aby dobrze rosnąć.

Większość drzew stanowi część najstarszych istot żyjących w lasach. W Amazonii, na przykład, często spotyka się drzewa mające od 400 lat do nawet 1 200 lat. W Stanach Zjednoczonych z kolei, możemy spotkać gigantyczne sekwoje, mające nawet do 3 000 lat.

Niebezpieczeństwo jest takie, że te najstarsze i największe drzewa mogą progresywnie umierać, podczas gdy nic ich nie może zastąpić. W ten sposób, zjawisko to może skończyć się destabilizacją klimatu.

Jeżeli najstarsze drzewa umrą, podkreśla profesor William Laurance, lasy nie będą uwalniać ilości zgromadzonego węgla. W ten sposób, nigdy nie wyjdziemy z zaklętego kręgu ocieplenia klimatycznego oraz kurczenia lasów, przestrzega jeszcze australijski naukowiec.

Komentarze do: Gigantyczne lasy znikają

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz