Szukaj

Francja: Tydzień Mózgu

Podziel się
Komentarze0

W dniach od 12 marca do 18 marca 2012 roku we Francji będą miały miejsce obchody Tygodnia Mózgu. Jest to wydarzenie międzynarodowe, a dla wszystkich zainteresowanych niezwykła okazja, żeby się spotkać ze specjalistami od tego witalnego organu, który ma jeszcze przed nami mnóstwo tajemnic, co nie ulega wątpliwości.Lepiej zrozumieć to, co służy nam do rozumienia...

Jest to już dwunasta edycja tego Tygodnia Mózgu we Francji. W wydarzeniu tym uczestniczą 62 kraje z całego świata. Celem jest przybliżenie świata nauk neurologicznych szerokiej publiczności.

Naukowcy będą się więc dzielić swoją wiedzą, a także przedstawiać wielkie odkrycia z ostatnich lat na temat tego tak tajemniczego jeszcze organu.

Do czego potrzebny nam jest mózg?

Mózg oraz centralny układ nerwowy są nam niezbędne do życia.

Mózg to siedlisko emocji (choć niektórzy za centrum emocji uważają serce).

Mózg to centrum postrzegania zmysłowego.

Mózg to centrum pamięci.

Mózg to centrum motoryki.

Mózg to centrum mowy.


Mózg to centrum świadomości.

Można tak wymieniać bez końca. Normalne jest więc, że to centrum emocji samo budzi wiele emocji oraz jeszcze więcej pytań, z których część jeszcze pozostaje bez konkretnej odpowiedzi.

Patologie mózgu

Mózg jest niezbędny dla naszej egzystencji – niestety, jest on również centrum wielu patologii, bardzo zróżnicowanych. Choroby neurodegeneracyjne, na pierwszej linii strzału: choroba Alzheimera, choroba Parkinosna.

Potem pojawiają się choroby umysłowe, bardzo liczne, które pozostają w centrum zainteresowania wielu ekspertów na całym świecie. Co więcej, niektórzy specjaliści wiążą również mózg z otyłością.

Tydzień Mózgu we Francji: imponujące przygotowania

Obchody te organizuje Towarzystwo Nauk Neurologicznych (Société des neurosciences), we współpracy z federacją na rzecz badań nad mózgiem (Fédération pour la recherche sur le cerveau), z Dana Alliance, z instytutem badawczym Inserm, z centrum badawczym CNRS oraz z kolejnym instytutem badawczym Inra.

W sumie, w wydarzeniu tym wezmą udział 24 miasta francuskie, w których zorganizowano:

- 52 konferencje dostępne dla szerokiej publiczności;

- 18 kafeterii naukowych;

- 13 projekcji filmów, po których nastąpią debaty z naukowcami;

- 10 wystaw o wiadomej tematyce;

- 8 okrągłych stołów;

- 5 przedstawień o tematyce „neurologicznej”;

- dziesiątki, dziesiątki warsztatów pedagogicznych, skierowanych głównie do młodzieży szkolnej...

Komentarze do: Francja: Tydzień Mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz