Szukaj

Francja: tężec ciągle zagraża kobietom

Podziel się
Komentarze0

Przypadki tężca we Francji są względnie rzadkie. A jednak, poziom śmiertelności pacjentów dotkniętych tą chorobą jest bardzo wysoki – sięga ponad 30% i to mimo szczepień! Najbardziej zagrożeni są seniorzy, a przede wszystkim kobiety, ponieważ to one najczęściej oddają się pracom w ogrodzie. Francuskie władze zdrowotne nawołują więc do poddawania się szczepieniu, które może ratować życie.W latach 2008 – 2011, naliczono 36 przypadków tężca we Francji. Większość z nich dotyczyła osób starszych – ponad 86% ofiar tej choroby miało powyżej 70 lat. Co więcej, w ponad 75% przypadków chodziło o starsze kobiety.

W 67% przypadków stwierdzono, iż do zarażenia bakterią doszło przez ranę, a w 25% - przez ranę chroniczną. Dla 8% pacjentów nie udało się ustalić drogi infekcji.

Redaktorzy BEH (Bulletin épidémiologique hebdomadaire, Tygodniowy Biuletyn Epidemiologiczny), przypominają więc w najnowszym numerze pisma - Tężec, często śmiertelny, jest ciężką i ostrą infekcją, wywoływaną przez ekstremalnie silną neurotoksynę, produkowaną przez bakterię Clostridium tetani.

Bakteria ta jest obecna w przewodzie pokarmowym ssaków i wraz z ich odchodami przedostaje się do gleby w bardzo odpornej postaci. Zwykłe zranienie w trakcie pracy w ogródku spowodowane przez roślinę albo narzędzie, stanowi więc prawdziwy czynnik ryzyka infekcji bakterii Clostridium tetani.


Bakteria przenika do organizmu przez ranę, blokuje uwalnianie neuroprzekaźników i powoduje, po okresie inkubacji od 4 do 21 dni, silne skurcze i spazmy.

Przypomnienie o szczepionce

- Jedynie dobrze przeprowadzone szczepienie zapewnia skuteczną ochronę przed tą chorobą - podkreślają jeszcze redaktorzy Bulletin épidémiologique hebdomadaire.

Przypadki, do których dochodzi we Francji, są związane z brakiem odporności na łonie populacji dorosłej, która nie poddaje się szczepieniu przypominającemu. U osoby dorosłej, dawki przypominające szczepionki przeciw tężcowi są podawane co 10 lat.

Według oficjalnego kalendarza szczepień, szczepionkę tę podaje się wszystkim dzieciom do 2 roku życia w trzech dawkach, w odstępach jednomiesięcznych. Następnie, szczepienie przypominające powinno być dokonane rok później, a następnie co pięć lat, aż do 18 roku życia.

Polityka przypominających szczepień pozostawia wiele do życzenia, ubolewają jednak redaktorzy Bulletin épidémiologique hebdomadaire. A w szczególności u osób powyżej 65 roku życia. To właśnie dlatego przypominająca szczepionka przeciwko tężcowi powinna być podawana przy okazji corocznego szczepienia przeciwko grypie.

Autorzy raportu sugerują zastosowanie szczepionki biwalentnej grypa-tężec. Ten typ szczepionki jest już zresztą dostępny. Jest to najskuteczniejszy środek umożliwiający definitywne wyeliminowanie tej śmiertelnej choroby, której przypadków w dalszym ciągu jest za dużo.

- Przy najmniejszej wątpliwości - sugerują jeszcze redaktorzy Bulletin épidémiologique hebdomadaire - zgłoście się do lekarza ogólnego, aby porozmawiać z nim na temat szczepienia.

Komentarze do: Francja: tężec ciągle zagraża kobietom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz