Szukaj

Fontanna Młodości: przyjaciele i rodzina

Podziel się
Komentarze0

Starzeć się młodo: modny paradoks. Aby wygrać dla siebie całe lata życia w dobrym zdrowiu, seniorzy nie przestają namnażać strategii. Ale, z biegiem lat, składniki lekarstwa wiecznej młodości ewoluują. Jeszcze wczoraj, zdrowe przejście do wieku dojrzałego, a potem do wieku podeszłego, zależało od kwasów tłuszczowych omega-3, albo od produktów dietetycznych. A dzisiaj, dobre samopoczucie w starszym wieku ma zależeć bardziej od utrzymywania bogatych relacji społecznych niż od lekarstw albo środków paramedycznych.Przyjaciele i rodzina to największy sekret przeciwko starzeniu dzisiejszych pięćdziesięciolatków – osiemdziesięciolatków, według najnowszej ankiety przeprowadzonej we Francji przez LH2 dla firmy doradczej Seniorsphere.

Ankieta pokazuje, że 81% seniorów oraz osób starszych, którzy wzięli udział w tej ankiecie, uznaje, że bardzo ważny jest dla nich kontakt z dziećmi i wnukami, aby móc się harmonijnie starzeć. A 79% respondentów wpomniało również o znaczeniu relacji przyjacielskich.

Seniorzy również podkreślali znaczenie zrównoważonego i zróżnicowanego odżywiania oraz aktywności fizycznej i kulturalnej. Z kolei, zaledwie 41% sondowanych wspomniało o regularnej konsultacji z lekarzem.

Założycielka Seniorspehere, Sophie Schmitt, wyjaśnia: tendencje bardzo wyraźnie się odwróciły. W 2008 roku, to zrównoważone odżywianie było tym, co seniorzy wspominali jako najważniejszy składnik dobrego starzenia. To było w epoce kampanii „jeść pięć porcji warzyw i owoców dziennie”. Dzisiaj, seniorzy zdali sobie sprawę z tego, że nie jest to panaceum.

Być może, w odpowiedziach tych również widzimy efekt aktualnego kryzysu gospodarczego. Dzisiaj, dla starzejącego się pokolenia baby-boomers, szczęście kryje się w relacjach społecznych, stwierdza francuski socjolog Serge Guerin.

Seniorzy, którzy wybierają aktywność sportową, wybierają również akywność kolektywną, taką jak marsz nordycki. Poza tym, są oni świadomi tego, że przeszli przez rozpad rodziny, że widzieli własnych rodziców, jak ci się starzeli. Niektórzy z nich mają za sobą nieudaną karierę zawodową. Największy strach to samotność.


Zachować szacunek do siebie

Psychiatra i gerontolog, Olivier de Ladoucette cieszy się z tej zmiany priorytetów u osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. Jest to logiczna ewolucja, która zaczęła się jakieś 2 – 3 lata temu. Teraz, kiedy udaje nam się zachować dobre zdrowie dość długo, wymiar poznawczy ma coraz większe znaczenie.


Utrzymywanie relacji z innymi, jest to niezbędne, żeby dobrze się starzeć,
podkreśla doktor Olivier de Ladoucette. Związki społeczne i przyjacielskie stanowią antidotum na depresję, na stres, a także stymulują zdolności poznawcze.

Zachowywanie bogatych relacji  z przyjaciółmi i z rodziną pozwala również zachować szacunek do siebie. Jest to znaczący atut w momencie kiedy musimy pożegnać się z naszym pięknym wyglądem fizycznym, z siłą, w wydajnością, a także ze statutem społecznym często związanym z zawodem, precyzuje jeszcze doktor Olivier de Ladoucette.

Życie społeczne, duchowe oraz życie intelektualne są bardzo ważne i przyczyniają się do dobrego samopoczucia. Długowieczność w 30% zależy od kapitału genetycznego, a w 70% od stylu życia, stwierdza jeszcze Sophie Schmitt, opierając się na amerykańskich badaniach.

Seniorzy są coraz bardziej wrażliwi na metody pozwalające im lepiej się starzeć. Co więcej, są oni świadomi tego, że to właśnie globalne podejście, które łączy w sobie troskę o zdrowie, relacje społeczne, odżywianie oraz aktywność, pomaga dobrze się starzeć. Pozostaje jeszcze dowiedzieć się w jaki sposób seniorzy zorganizują się, aby te wszystkie strategie ze sobą połączyć.

Co więcej, jak przedstawia ankieta, istnieją różnice w zachowaniach seniorów między stolicą a prowincją. W regionie francuskiej stolicy, seniorzy wolą odżywianie lekkie, konsultacje z lekarzem, akywność oraz kręgi znajomych. Na prowincji, seniorzy wybierają zdrowe odżywianie, a także bliskie związki z rodziną.

Spodziewana długość życia

Francuskie kobiety mają najdłuższą spodziewaną długość życia w Europie. A jednak, od kilku lat spodziewana długość życia w dobrym zdrowiu nieco zaczyna się zmniejszać w tym kraju.

Jak stwierdza ostatnie badanie przeprowadzone przez narodowy instytut badań demograficznych (Institut national des études démographiques, Ined) spodziewana długość życia w dobrym zdrowiu dla mężczyzn przeszła z 62,7 lat do 61,9 lat między 2001 a 2008 rokiem i z 64,6 lat do 63,5 lat dla kobiet.

Komentarze do: Fontanna Młodości: przyjaciele i rodzina

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz