Szukaj

Fibromyalgia: tai-chi może pomóc załagodzić chroniczne bóle

Podziel się
Komentarze0

Praktykowanie tai-chi może pozwolić łagodzić przewlekłe i chroniczne bóle u osób, które cierpią na fibromyalgię, według niewielkiego badania przeprowadzonego przez naukowców amerykańskich. Połowa z 66 uczestników badania, z których wszyscy chorowali na fibromyalgię, wzięła udział w sesjach tai-chi, które trwały przez 12 tygodni. Druga połowa badanych uczęszczała natomiast na kursy umiejętności przystosowania się do choroby, a także kursy technik kontrolowania bólu.Po 12 tygodniach takich zajęć, 79% tych uczestników, którzy oddawali się praktykowaniu tai-chi, odczuło znaczącą poprawę z punktu widzenia snu, samopoczucia, nastroju, jakości życia oraz zdolności fizycznych. Natomiast jedynie 39% uczestników z grupy kontrolnej doświadczyło podobnej poprawy swojego stanu zdrowia.

Co więcej, 3 miesiące po zakończeniu badania, korzystne działanie tai-chi dało się jeszcze odczuć u 82% pacjentów, którzy praktykowali tę aktywność fizyczną, w porównaniu do 53% dla pozostałych uczestników badania.


Aby dotrzeć do takich wniosków, uczeni poprosili badane osoby o uzupełnienie kwestionariusza oceniającego ich objawy w skali od 0 do 100. Im wyższa była cyfra przyznana symptomom przez pacjenta, tym bardziej objaw był poważny.

Badanie to udowodniło, że średni wynik objawów fibromyalgii u osób, które ćwiczyły tai-chi, spadł z 63 aż do 35, podczas gdy u pozostałych uczestników badania spadek ten osiągnął jedynie 59 z 68.

Autorzy badania nie są w stanie sprecyzować, które ćwiczenia właściwe dla tai-chi są najbardziej zbawienne dla pacjentów w łagodzeniu bólów mięśniowo-szkieletowych u osób chorujących na fibromyalgię.

Jednakże uczeni wierzą, że ta stara praktyka tej sztuki walki, która jest kombinacją powolnych ruchów, medytacji, głębokiego oddychania oraz relaksacji, wydaje się korzystna z punktu widzenia dobrego samopoczucia psychologicznego, a także z punktu widzenia większej wiary w siebie, jak również może pomóc ona ludziom chorującym na tę chorobę na przezwyciężanie strachu przed cierpieniem.

Komentarze do: Fibromyalgia: tai-chi może pomóc załagodzić chroniczne bóle

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz