Szukaj

Europejski dzień profilaktyki udarowej - Jak chronic się przed udarem mózgu?

Podziel się
Komentarze0

W czwartek, 10 maja br. po raz pierwszy obchodzony będzie w Polsce Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Z tej okazji Fundacja Udaru Mózgu organizuje w warszawskim Kinie Muranów otwarte wydarzenie edukacyjne mające na celu budowanie społecznej świadomości profilaktyki udaru. W programie znajdą się bezpłatne badania i konsultacje lekarskie, prezentacje i wykłady ekspertów oraz pokazy filmów edukacyjnych i specjalna projekcja filmu „Motyl i skafander”.Wydarzenie potrwa od godziny 10:00 do 16:00. Wstęp wolny.

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40 roku życia. W Polsce co roku na udar zapada około 60 -70 tysięcy osób, a około 30 tysięcy z nich umiera. 30% osób umiera w wyniku udaru w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania. 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30% - pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego. Udarom można jednak skutecznie zapobiegać. Z badań wynika, że za 90% ryzyka wystąpienia choroby odpowiadają modyfikowalne czynniki ryzyka1 . Zmiana stylu życia i odpowiednie leczenie chorób takich jak nadciśnienie tętnicze i migotanie przedsionków mogą znacząco obniżyć zagrożenie udarem.

Podstawą skutecznej profilaktyki jest znajomość czynników ryzyka udaru mózgu. Im więcej czynników ryzyka występuje równocześnie u danej osoby, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby. Na część z nich nie mamy wpływu. Są to m.in. wiek (ryzyko wystąpienia udaru wzrasta powyżej 55 roku życia), płeć (do udarów częściej dochodzi u mężczyzn), czynniki genetyczne oraz przebyty wcześniej udar lub przemijający atak niedokrwienny (tzw. „mały udar”). Większość czynników ryzyka możemy jednak modyfikować prowadząc zdrowy tryb życia i stosując się do zaleceń lekarza. Do tej grupy zaliczają się m.in. nadciśnienie tętnicze, choroby serca (w tym migotanie przedsionków), wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, nadwaga, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu.


Więcej informacji o udarze mózgu, w tym jego profilaktyce i leczeniu można znaleźć na następujących stronach internetowych:
  • www.stopudarom.pl
  • www.fum.info.pl
  • www.safestroke.org

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej obchodzony jest od 2007 r. Inicjatorem wydarzenia jest The Stroke Association, brytyjski członek Stroke Alliance For Europe - organizacji zrzeszającej krajowe stowarzyszenia reprezentujące osoby po udarze i ich bliskich. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości ryzyka udaru mózgu oraz tego, że wprowadzając niewielkie zmiany w swoim sposobie życia i - jeśli to potrzebne - stosując odpowiednie leczenie, możemy znacząco ograniczyć ryzyko udaru mózgu.

***
Fundacja Udaru Mózgu powstała w 2009 roku. Jej misją jest poprawa sytuacji osób po udarze oraz propagowanie zachowań zapobiegających chorobom naczyniowym mózgu. W tym celu Fundacja prowadzi liczne działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Fundacja Udaru Mózgu, jako jedyna polska organizacja jest członkiem Stroke Alliance for Europe oraz partnerem World Stroke Organization. Więcej informacji: www.fum.info.pl

Komentarze do: Europejski dzień profilaktyki udarowej - Jak chronic się przed udarem mózgu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz