Szukaj

Epidemia E. coli: imadło zaciska się na kiełkach

Podziel się
Komentarze0

Według ostatnich danych pochodzących od władz niemieckich, ogórki, pomidory oraz surowe sałatki są definitywnie wykluczone jako źródło epidemii E. Coli. Kielki z kolei wydają się być oczywistą przyczyną tego skażenia. Nowe zmiany na polu walki z zatruciami pokarmowymi E. Coli O154:H4.Nie ma już miejsca na to, aby podtrzymywać w dalszym ciągu generalne zalecenia, dotyczące zakazu konsumpcji ogórków, pomidorów oraz surowych sałatek na północy Niemiec, zapewniają władze niemieckie. Natomiast, władze te oficjalnie za przyczynę epidemii uważają kiełki.

Federalny Instytut ds. oceny zagrożeń, BFR, a także federalna agencja ds. ochrony konsumentów i bezpieczeństwa żywności BVL, oraz Istytut Roberta Kocha (RKI, Robert Koch Institute), zorganizowały konferencje prasową, która odbyła się 10 czerwca, w Berlinie.

Jeśli ogórki, pomidory oraz sałatki wydają się niewinne, to bardzo silne podejrzenia ciążą teraz na kiełkach. Przełożeni tych trzech instytutów w rzeczywistości zaapelowali do swoich współobywateli o niejedznie, ze względów ostrożności, kiełków.


Zalecają oni również „gospodarstwom domowym oraz restauracjom gastronomicznym, aby zniszczyły kiełki, które jeszcze mają w zapasach, a także wszystkie produkty pokarmowe, które mogły wejść w kontakt z tymi kiełkami”.

W Dolnej Saksonii, firma warzywnicza jest również z bardzo bliska obserwowana. Do tego stopnia, iż władze wymagają, aby wszystkie produkty pokarmowe, które pochodzą z tego przedsiębiorstwa, co do którego są wątpliwości, były wycofane z rynku.

Czy możemy potwierdzić oficjalnie przyczynę epidemii? Czy kiełki są więc definitywnie zidentyfikowane jak źródło skażenia europejskiego? Jest to oficjalna informacja, potwierdza francuski Instytut Nadzoru Sanitarnego (Institut de veille sanitaire, INVS).

Natomiast, ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control), nie chciały jeszcze w piątek potwierdzać tej informacji.

Na planie epidemiologicznym, 9 czerwca, ECDC z bazą w Sztokholmie (Szwecja), donosiło o 757 przypadkach zespołu hemolityczno-uremicznego (HUS), które naliczono w Europie od 2 maja 2011 roku, z czego 722 przypadki dotyczą Niemczech.

W końcu, European Centre for Disease Prevention and Control sygnalizuje, że infekcja Echerichia coli produkująca shiga-toksyny (STEC, serogrupa O104:H4), zabiła już 31 osób w Europie.

Komentarze do: Epidemia E. coli: imadło zaciska się na kiełkach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz