Szukaj

Ekspedycja Tara Oceans odkrywa plastik na Antarktyce

Podziel się
Komentarze0

Antarktyka jest dotknięta bardzo silnymi zanieczyszczeniami plastikiem. Tak właśnie ujawnia analiza próbek wody zebranych przez załogę szkunera Tara, który wyruszył w 2009 roku na ekspedycję trwającą blisko trzy lata, mającą na celu badania nad planktonem.


Plastic wcale nie jest fantastic! W 2009 roku, kiedy szkuner Tara opuszcza Zachód, aby udać się w swoją trzyletnią podróż, jego głównym celem nie jest udowodnienie istnienia zanieczyszczeń plastikiem na szeroką skalę.

A jednak, upłynął zaledwie ósmy miesiąc jego pobytu na Półwyspie Antarktycznym, i zespół naukowców opublikował już właśnie niepokojący komunikat: wody bieguna południowego są zanieczyszczone odpadami plastikowymi.

W dniu 5 września 2009 roku, załoga szkunera Tara opuszcza Bretanię. Jego celem jest przepłynięcie mórz, w celu badania planktonu, jego interakcji ze środowiskiem, a bardziej szczegółowo, jego roli w sekwestracji węgla, czyli w procesie, który pozwala zahamować ocieplenie klimatyczne: plankton przechwytuje dwutlenek węgla i przetrzymuje go na dnie oceanu, kiedy umiera.

W pierwszym tygodniu roku 2011, szkuner Tara ma Półwysep Antarktyczny na muszce. Tam, załoga zbiera próbki wody, aby przeanalizować ich skład. Zbioru próbek dokonuje się przy pomocy aparatury opracowanej przez fundację zajmującą się badaniami morskimi, Fondation Alaglita pour la recherche marine.


Aparat ten, Manta trawl (manta-trałowiec, można przetłumaczyć) pozwala zbierać wodę z powierzchni i przechwycić cząsteczki około 0,3 milimetra.

Aż do 43 000 cząsteczek plastiku na kilometr kwadratowy

A rezultaty są oszałamiające! Na Antarktyce, liczba plastikowych cząsteczek zmienia się między 956 i 42 826 na kilometr kwadratowy, według fundacji Fondation Alaglita, która wykonała analizy tych próbek. Co oznacza, że całość planety jest prawdopodobnie skażona tymi zanieczyszczeniami.

Jaki jest wpływ plastiku?

Jest on szczególnie szkodliwy dla niektórych gatunków morskich, ponieważ może wchodzić on bardzo wcześnie do łańcucha pokarmowego. Plankton, na przykład, który jest jednym z pierwszych ogniw łańcucha, może wchłonąć te maleńkie cząsteczki, a toksyny są następnie obecne w całości łańcucha pokarmowego, aż do naszych talerzy.

W maju 2011 roku, prace, które przeprowadził Chris Jordan, wykazały, że wielkie odpady plastikowe były często pochłaniane przez ptaki, takie jak albatrosy. W 2010 roku, ONG Ecoocean próbowała już uwrażliwać ludzi na problem plastikowych zanieczyszczeń, wykazując, że największe zwierzęta wpadają w pułapkę plastikowych toreb.

Na Hawajach aktualnie, szkuner Tara będzie teraz kontynuował swoje badania, które mają zakończyć się 31 marca 2012 roku, po opłynięciu całego świata. Załoga kontynuuje zbieranie próbek wody w poszukiwaniu plastiku.

Komentarze do: Ekspedycja Tara Oceans odkrywa plastik na Antarktyce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz