Szukaj

Działanie mózgu anorektyczek

Podziel się
Komentarze0

Ludzie widząc zdjęcia ciała, nieświadomie uaktywniają wiele obszarów mózgu. Ta sieć połączeń jest zaburzona u kobiet cierpiących na anoreksję. Z analizy zdjęć rezonansu magnetycznego mózgu wynika, że dwa jego rejony uaktywniające się podczas oglądania ciała, słabiej działały u anorektyczek, niż u zdrowych kobiet.Eksperci uważają, że zmiany w mózgu mogą wyjaśniać, dlaczego kobiety chore na anoreksję postrzegają siebie jako grubsze, mimo że mają widoczną niedowagę, mówi prof. dr Boris Suchan z Institute of Cognitive Neuroscience w Ruhr-Universität.

Badania Suchana oraz prof. dr. Dietrich Grönemeyer (University of Witten-Herdecke), prof. dr. Silja Vocks (University of Osnabrück) i innych badaczy opublikowano w dzienniku Behavioural Brain Research.

Naukowcy zbadali 10 anorektyczek i 15 zdrowych kobiet w podobnym wieku. Na początek kobiety musiały wybrać spośród pokazanych im zdjęć sylwetkę, która jest najbardziej zbliżona do ich budowy ciała.

Następnie 10 kontrolerów, nie biorących udziału w badaniu, miało ocenić ich sylwetki. Jak pokazują wyniki, wszystkie kobiety niewłaściwie określają swoją figurę. Zdrowe oceniły się na chudsze, niż są, natomiast chore powiedziały, że są grubsze, niż w rzeczywistości.


Naukowcy obserwowali skany rezonansu magnetycznego mózgu (MRI) 25 badanych kobiet w trakcie, gdy oglądały zdjęcia ciał. Głównie skupili się na analizie stref mózgu odpowiedzialnych za reakcje związane z postrzeganiem ciała. Badania wykazały wysoki stopień korelacji tych sfer.

Jednak połączenia między strefam mózgu EBA (ang. fusiform body area) i FBA (ang. extrastriate body area) były słabsze u kobiet chorych na anoreksję. Dodatkowo odkryto błędne powiązanie między EBA i FBA w lewej półkuli u chorych kobiet, polegając na  złej ocenie swojej sylwetki.

W poprzednich badaniach odkryliśmy, że zachodzą strukturalne zmiany w mózgu u pacjentek z anoreksją, mówi Boris Suchan.

Pacjentki te mają mniejszą gęstość komórek nerwowych w strefie EBA. Nowe dane pokazują, że sieć odpowiedzialna za postrzeganie ciała jest funkcjonalnie zaburzona.

Strefa EBA, która ma mniejszą gęstość komórek u anorektyczek, jest obszarem, który wyróżniał się podczas analizy, gdyż odbierał mniej sygnałów od FBA. Zmiany te mogą stanowić mechanizm rozwoju anoreksji, podsumowuje Suchan.red. Elżbieta Reimann

Komentarze do: Działanie mózgu anorektyczek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz