Szukaj

Drugi refundowany lek na NTM już dostępny, ale...

Podziel się
Komentarze0

Na nowej liście leków refundowanych, która weszła w życie 16 listopada znalazł się kolejny preparat stosowany w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder - OAB). Obecnie państwo dofinansowuje zakup dwóch leków na OAB (pierwszy od 1 stycznia br.), jednak aby pacjent mógł z nich skorzystać najpierw musi poddać się drogiemu i nieprzyjemnemu badaniu urodynamicznemu.


W chwili obecnej leki antycholinergiczne stanowią tzw. "złoty standard" w leczeniu pęcherza nadreaktywnego. Charakteryzują się one skutecznością, dobrą tolerancją oraz bezpieczeństwem stosowania.

- Niezmiernie cieszy nas decyzja resortu zdrowia. Po wielu latach sygnalizowania problemu, jakim niewątpliwie było ograniczenie w dostępie do farmakoterapii nietrzymania moczu, refundacja drugiego leku w tym roku jest dużym krokiem w stronę pacjenta ze strony resortu zdrowia. Nie rozumiemy tylko, czemu każą nam robić badanie urodynamiczne. - mówi Maria Zdeb, Prezes "UroConti".

Zgodnie z polskimi przepisami leki antycholinergiczne refundowane są w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego potwierdzonego badaniem urodynamicznym/. W myśl tego zapisu do nabycia refundowanych leków na OAB uprawnieni są jedynie pacjenci, którzy poddali się badaniu urodynamicznemu. Koszt wykonania tego typu diagnostyki to wydatek rzędu 1000 zł (badanie jest w pełni refundowane przez NFZ) przy refundacji leków (limit na opakowanie) na poziomie od 12 do 100 zł miesięcznie w zależności od leku. Również niewielka ilość placówek wykonujących badanie urodynamiczne (obecnie jest ich ok. 100 w całej Polsce) może stanowić znaczące utrudnienie dla pacjentów wymagających farmakoterapii.


- Według wytycznych ekspertów zajmujących się problemem diagnostyki i leczenia NTM, badanie urodynamiczne nie stanowi złotego standardu w diagnostyce pęcherza nadreaktywnego, a wręcz jest przeciwwskazane ze względu na swój inwazyjny charakter -- tłumaczy prof. Tomasz Rechberger.

Specjaliści zwracają uwagę, że podstawą do postawienia prawidłowej diagnozy OAB jest właściwie przeprowadzony wywiad.

Nietrzymanie moczu to jeden z bardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego społeczeństwa. Według statystyk dotyka on ok. 10 -- 15% każdego społeczeństwa. W Polsce na OAB może cierpieć nawet 2-3 miliony osób

Program Prospołeczny "NTM -- Normalnie Żyć" to kampania informacyjno-edukacyjna o problemie nietrzymania moczu, którą zainicjowano w styczniu 2002 roku.  Jest to pierwsza polska kampania społeczna poświęcona tej tematyce. Program powstał w celu podniesienia świadomości istnienia problemu nietrzymania moczu oraz możliwości jego leczenia.

Komentarze do: Drugi refundowany lek na NTM już dostępny, ale...

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz