Szukaj

Domowe sposoby na gorączkę

Podziel się
Komentarze0

Prawidłowa temperatura ciała człowieka wynosi 36,6 °C. Jeżeli termometr wskazuję mniej, oznacza to osłabienie organizmu, więcej – stan podgorączkowy. Należy jednak pamiętać, że w trakcie wysiłku fizycznego temperatura może podnieść się nawet o pół stopnia. Ponadto zmienia się ona w zależności od miejsca mierzenia oraz pory dnia.

Domowe sposoby na gorączkę

Wóczas, gdy termometr wskazuje 38-39 °C powinniśmy zacząć się martwić. Taka temperatura oznacza gorączkę. Zanim udamy się z problemem do lekarza, możemy spróbować zbić gorączkę domowymi sposobami.

Mit

Nieraz pewnie słyszeliście, ze porządne „wypocenie” się pod kołdrą, pokona gorączkę już w jedną noc. Nic bardziej mylnego. Jeżeli termometr wskazuje więcej niż 37°C, powinniśmy przewietrzyć pokój tak, aby temperatura wynosiła około 20°C i przyodziać lekkie ubrania. Tylko w taki sposób pozwolimy aby nasz organizm wydalił zmagazynowane ciepło.

Przede wszystkim – uzupełnianie płynów


Musimy pamiętać, że podczas gorączki, z naszego organizmu paruje woda. Bardzo ważnej jest więc uzupełnianie płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Oprócz wody zaleca się picie dużej ilości naparów i ziołowych herbatek, które nie tylko ekspresowo pozbędą się gorączki ale złagodzą każdą infekcję.

Do najbardziej znanych specyfików, należy napar z lipy. Możemy zastosować zarówno gotową herbatkę lipową jak i sami przygotować napar z kwiatów. Wystarczy zalać je wrzątkiem i parzyć przez 10 – 15 minut. Podobny efekt uzyskamy przygotowując napary z tymianku, kwiatów bzu, rumianku oraz kory wierzby.

Odrobina chłodu

Aby skutecznie walczyć z gorączką musimy obniżyć temperaturę ciała. W tym celu zalecane są chłodne kąpiele ( woda jednak nie może być za zimna), kompresy z owiniętego ręcznikiem lodu oraz przemywanie ciała zwilżoną w chłodnej wodzie gąbką. Takie zabiegi przyniosą nam ulgę i pomogą w szybkim zbiciu gorączki.

Powyższe metody skutecznie rozprawią się z lekką gorączką. Jeżeli natomiast temperatura ciała wzrasta bądź trwa dłużej niż 3 dni konieczna będzie wizyta u lekarza. Utrzymująca się gorączka powyżej 41,5 C grozi uszkodzeniem białek w komórkach nerwowych, co może prowadzić do śmierci.Komentarze do: Domowe sposoby na gorączkę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz