Szukaj

Domowe sposoby na cholesterol

Podziel się
Komentarze0

Cholesterol to coraz powszechniejszy problem zdrowotny. Tzw. zły cholesterol LDL umiejscawia się na ściankach naczyń krwionośnych, co blokuje swobodny przepływ krwi i może doprowadzić do powstania miażdżycy. Zbyt wysoki cholesterol jest skutkiem nieprawidłowego odżywiania się, dlatego warto dowiedzieć się, co go powoduje oraz co pomoże w jego redukcji.

Domowe sposoby na cholesterol

Szkodliwość cholesterolu


Nasz organizm każdego dnia produkuje w wątrobie ok. 3 g cholesterolu. Aby uzupełnić potrzeby fizjologiczne należy go dostarczyć w ilości ok. 300 mg dziennie. Taką ilość cholesterolu odnajdziemy np. w jednym jajku.
Zbyt duże ilości cholesterolu w organizmie mogą za sprawą tłuszczy nasyconych ulec utlenieniu. Jest to pewnego rodzaju "zmyłką" dla systemu immunologicznego, który uznaje cholesterol za substancję obcą, taką jak wirusy czy bakterie.

Organizm aktywuje więc leukocyty – makrofagi, które pochłaniają intruza, a następnie obładowane cholesterolem zostają umieszczone na powierzchni tętnic. Tam ulegają przekształceniu w komórki piankowate i nie wracają już do krążenia, co skutkuje osadzaniem się blaszki miażdżycowej.

Powodują one również uszkadzanie błon komórkowych ścian tętnic, w których narastają szkodliwe złogi minerałów, zwłaszcza wapnia.

Dieta

W dzisiejszych czasach spożywamy stanowczo za dużo cholesterolu. Dlatego osoby mające podwyższony poziom cholesterolu powinny odżywiać się zgodnie z zaleconą przez lekarza dietą, która wbrew pozorom nie jest szczególnie skomplikowana. Należy jedynie przestrzegać kilku zasad i zdrowo się odżywiać.


Poniżej produkty, których należy unikać:


 • mięsa zawierające cholesterol, czyli: np. boczek i parówki
 • potrawy smażone
 • jajka
 • pełnotłuste mleko i jego przetwory, np. śmietana oraz sery żółte i topione
 • pieczywo białe
 • produkty zawierające połączenie cholesterolu, cukrów oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli słodycze i wyroby cukiernicze
Z kolei te produkty warto spożywać:

 • chude mięso i chudą wędlinę
 • oleje oliwkowe i rzepakowe
 • margaryna miękka
 • niskotłuszczowe mleko, jogurty i chudy biały ser
 • pieczywo ciemne
 • warzywa i owoce
Domowe sposoby na redukcję  cholesterolu

Istnieje sporo sposobów, dzięki którym możemy wspomóc nasz organizm w walce z cholesterolem. Oto kilka z nich:

1. Codziennie rano pij 2 – 3 szklanki świeżego soku pomarańczowego. Zawiera on obniżające cholesterol sterole roślinne.

2. Dodawaj do herbaty miód i cynamon.

3. Pij sok z ciemnych winogron.

4. Pij czarną herbatę co 4 godziny.

5. Jedz przynajmniej 6 małych, zamiast 2 - 3 dużych posiłków dziennie.

6. Codziennie wypijaj do obiadu kieliszek wina, najlepiej czerwonego.

7. Jedz kanapki z pełnoziarnistego pieczywa.

8. Jedz regularnie gotowaną owsiankę.

9. Używaj oliwy z oliwek.

10. Jedz grejpfruta co drugi dzień.

11.  Uprawiaj ćwiczenia siłowe przynajmniej 10 minut dziennie (np. przysiady, podnoszenie nóg, pompki, kręcenie biodrami).

Nieprawidłowego poziomu cholesterolu nie należy lekceważyć, gdyż może on przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu naszego zdrowia. By tego uniknąć należy więc zastosować właściwą dietę bogatą w zdrowe produkty zawierające liczne składniki odżywcze. Dzięki nim nie tylko zwalczymy cholesterol, ale również przyczynimy się do lepszego funkcjonowania organizmu, a co za tym idzie, do naszego lepszego samopoczucia.

Komentarze do: Domowe sposoby na cholesterol

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz