Szukaj

Dobre życie - lubię to!

Podziel się
Komentarze0

Wyniki badania „Jakość życia Polaków. Philips Index 2012” przeprowadzonego przez TNS OBOP pokazują, że z roku na rok stajemy się coraz bardziej aktywni i świadomi konieczności dbania o zdrowie i jakość życia. Wspólcześni Polacy czerpią satysfakcję z życia rodzinnego i zawodowego, częściej ćwiczą i jadają w restauracjach. Coraz rzadziej uważają, że żyją w miejscu nieciekawym i pozbawionym perspektyw.


Metodologia i cel badania


Firma Philips po raz kolejny zebrała opinie wspólczesnych Polaków na temat kwestii dotyczących zdrowia i jakości życia1.  W obecnym badaniu poruszono m. in. zagadnienia związane z badaniami profilaktycznymi, jedzeniem posiłków, uprawianiem sportu oraz relacjami z sąsiadami i ich wpływem na jakość życia. Badanie zrealizowane zostało na terenie całej Polski, na grupie Polaków w wieku 18 i więcej lat, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, wielkość miejscowości i region. Uzyskane wyniki pozwalają na uogólnienie ich na całą populację Polaków w wieku 18 lat i więcej. Celem badania było określenie w jakim stopniu Polacy są zadowoleni z różnych obszarów swojego życia i jak oceniają jego jakość. „Poprawa jakości życia ludzi zaczyna się od poznania tego, co nimi kieruje, jakim dylematom stawiają czoła i w jaki sposób możemy im najlepiej pomóc. Wierzymy, że zrozumienie otaczającego nas świata pozwala na wprowadzanie znaczących innowacji, które czynią ten świat lepszym” – mówi Karol F. Kaliszewicz, Dyrektor Marketingu Philips Polska.

Polak potrafi…cieszyć się życiem


Wyniki badania „Jakość życia Polaków. Philips Index 2012” pokazały, że3/4 Polaków jest zadowolonych z wielu aspektów swojego życia. Najwięcej z nich znajdziemy w mniejszych miastach (20-100 tys. mieszkańców). Mają oni dwójkę dzieci, uprawiają sport 2-3 razy w tygodniu i utrzymują pozytywne relacje z sąsiadami i przyjaciółmi. Z badania wyłania się obraz nowej reprezentacji kraju: ludzi wykształconych, aktywnych, zadowolonych ze swojego stanu zdrowia i pracy. „Kwestionujemy w tym przypadku dotychczasowe trendy życia wielkomiejskiego, ponieważ okazuje się, że szybkie, nowoczesne życia singla w wielkim mieście wcale nie gwarantuje nam szczęścia.

Mieszkańcy mniejszych miast są bardziej zadowoleni ze względu na mniejsze dysproporcje społeczne i brak anonimowości” - wyjaśnia dr Jacek Wasilewski, kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego. 83% Polaków jest zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania. Gdy podoba nam się to, co widzimy za oknem, lubimy naszych sąsiadów, czujemy się dobrze w naszym otoczeniu, to częściej mamy ochotę wychodzić z domu, aby uprawiać sport czy zjeść poza domem.

Zobacz również:Polacy cieszący się najlepszym samopoczuciem, uprawiają sport 2-3 razy w tygodniu. Co piąty dorosły Polak (19%) deklaruje, że każdego dnia uprawia sport, a grupą najczęściej ćwiczących Polaków są seniorzy (65 lat i więcej), z których to, co trzeci ćwiczy codziennie. „Mamy tutaj do czynienia z nowym trendem „active aging”, czyli „aktywnego starzenia się”. Powoli stereotyp schorowanej emerytki jest zastępowany na rzecz nowego wizerunku aktywnego seniora, uprawiającego sport i będącego w dobrej kondycji fizycznej” - podkreśla dr Jacek Wasilewski.

Co z oczu, to z serca - czyli nowotworów się nie boimy

Z badania „Jakość życia Polaków. Philips Index 2012” wynika, że boimy się chorób, których objawy widzimy. Co czwarty Polak obawia się chorób kręgosłupa lub stawów, natomiast nowotworów obawia się co dziesiąty, a wylewu - jedynie co setny z nas. Jest to ciekawe, gdyż zachorowalność i umieralność na raka jest w Polsce nadal bardzo wysoka, a główną przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia. Co trzeci Polak chciałby w najbliższym czasie bardziej zadbać o swoje zdrowie, odwiedzić lekarza i wykonać badania diagnostyczne. Deklaracje takie częściej składają osoby z wykształceniem zasadniczym, gdyż osoby z wyższym wykształceniem w większym stopniu wykonują badania kontrolne.


Seks w małym mieście


Najbardziej zadowolonych z życia seksualnego Polaków znajdziemy w mniejszym mieście (do 100 tys. mieszkańców). Żyją oni w stałych związkach, mają dwójkę dzieci oraz uprawiają sport 2-3 razy w tygodniu. Polacy z tej grupy mają zazwyczaj również wyższe wykształcenie i są aktywni zawodowo. Statystycznie częściej są to mężczyźni (2/3 pozytywnych ocen w porównaniu z 1/2 wśród kobiet). Małgorzata Ohme, psycholog rozwojowy z warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej wyjaśnia: „Fakt, że to mężczyźni deklarują większe zadowolenie z seksu, może świadczyć o wysokiej samoocenie mężczyzn i ich dość egoistycznym nastawieniu, a większe niezadowolenie kobiet wiąże się z braku umiejętnej komunikacji w łóżku”.

Polskie smaki, czyli jaka jest nasza ulubiona kuchnia?

68% Polaków uważa swój sposób odżywiania za dobry lub bardzo dobry. Najbardziej krytyczne wobec swojego sposobu odżywiania są osoby w wieku 18-24 lata (tylko 52% ocen pozytywnych), a najlepiej oceniają swoją dietę Polacy w wieku 35-44 lata (79% z nich przyznało oceny dobre lub bardzo dobre). Na tej podstawie można sądzić, że młodzi częściej „jedzą w biegu", natomiast  po ustatkowaniu się, założeniu rodziny i pojawieniu się dzieci – Polacy zaczynają zwracać uwagę na odżywianie. Najpopularniejsze miejsce jedzenia posiłków i ich zamawiania to pizzerie, wskazane przez 35% jedzących poza domem, oraz restauracje, do których chodzi 30% Polaków. Istotna jest tu też dostępność produktów: tradycyjna kuchnia mocno trzyma się na wsi – wśród jej mieszkańców preferuje ją 82% respondentów. „Kreuje nam się nowy trend społeczny. Lubimy to, co polskie,  ale stylem życia i jego jakością zbliżamy się do Europy. Częściej ćwiczymy, jadamy w restauracjach i kawiarniach” – podsumowuje dr Wasilewski.

Polski przepis na udane życie rodzinne


Wyniki badania pokazują, że rodzinnemu Polakowi żyje się lepiej w mniejszym mieście. To właśnie miasto do 100 tys. mieszkańców pozwala nam bardziej cieszyć się życiem rodzinnym (89% ocen pozytywnych respondentów z mniejszych miast). Ogółem 86% Polaków jest zadowolonych ze swojego życia rodzinnego. To właśnie tradycyjny model 2+2 daje nam szczęście, dzięki któremu rośnie jakość i zadowolenie w innych obszarach życia. Polski przepis na dobre życie jest prosty: należy zadbać o swoje życie rodzinne. Powyższe wyniki pokazują bowiem, że Polacy czerpią szczęście z tradycyjnego modelu rodziny.

Komentarze do: Dobre życie - lubię to!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz