Szukaj

Długowieczność: sekret leży w DNA?

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszego badania opublikowanego w Journal of Neuroscience, fontanna młodości może ukrywać się w naszym własnym kodzie genetycznym. Wariacja genu receptora dopaminy, który już wcześniej został powiązany z aktywnością fizyczną, intelektualną i społeczną – częściej jest znajdowana u ludzi, którzy żyją dłużej. Prace przeprowadzili naukowcy z University of California, Irvine i Brookhaven National Laboratory w Nowym Jorku.Dr Robert Moyzis z UC Irvine mówi: mamy solidne dowody na to, że im bardziej angażujemy się społeczne i fizyczne aktywności, tym dłużej żyjemy.

Genetyczny wariant być może nie wpływa bezpośrednio na długowieczność, ale jest powiązany z cechami osobowości, które są ważne dla dłuższego, zdrowszego życia.

Wyjątkowa genetyczna cecha, o której mowa, to allel DRD4 7R. Wydaje się on modyfikować działanie dopaminy, która z kolei zdaje się zwiększać umiejętności danej osoby adaptowania się do środowiska.


Stwierdzono, że allel ten dominuje u ludzi w wieku powyżej 90 lat.

Badania na myszach pokazały też, że DRD4 7R jest związany z długowiecznością gryzoni.

Badacze przyjrzeli się genom 310 uczestników projektu The 90+ Study, który został przeprowadzony na najstarszych obywatelach USA.

Kiedy dane zostały porównane z danymi ludzi w wieku 7 – 45 lat, okazało się, że u osób powyżej 90 roku życia obecność allelu DRD4 7R jest większa o 66%. A to było związane z większą aktywnością fizyczną.

Ponadto myszy, u których allelu nie było, doświadczały spadku spodziewanej długości życia o 7 – 10%. Ale nawet jeśli taka genetyczna wariacja może przedłużyć życie, nie oznacza to wiecznej młodości.

Dr Moyzis podkreśla wartość ćwiczeń fizycznych jako optymalnej opcji dla wszystkich, niezależnie od posiadanego genu.

Komentarze do: Długowieczność: sekret leży w DNA?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz